AKP ve MHP arasında 'af tartışması' büyüyor

11 Ekim 2018 Perşembe 19:04
AKP ve MHP arasında 'af tartışması' büyüyor
Cumhur İttifakı'nı yerel seçimlerde de sürdürmenin yollarını arayan AKP ve MHP arasında "af tartışması" nedeniyle kırılma yaşanıyor.

Tayyip Erdoğan'ın, MHP'nin TBMM'ye sunduğu yasa teklifine, "Yapılabilecek bir şey varsa değerlendirelim ama cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz. Bu konudaki çalışmalarımızı sağlam zemine oturtmak suretiyle yapılır. Anlık, ayak üstü düzenlemelerle değil. Adaletin tesisi farklıdır" sözleri MHP kanadında "kırgınlığa" yol açmış görünüyor.

 

Her ne kadar Erdoğan tüm çekincelerine rağmen Adalet Bakanlığı'nın bu konuda çalışma yaptığını açıklasa da af teklifine yönelik açıklamalarına MHP'den yanıt gecikmedi. MHP'nin yasa teklifini hazırlama görevi verdiği Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, hazırladıklarının bir "af" olmadığını, şartlı ceza indirimi olduğunu vurguluyor.

 

Feti Yıldız, Erdoğan'ın af gibi önemli bir konuda "ayaküstü düzenlemeler yapılamayacağı" yönündeki sözlerine kırıldığını vurgularken, hazırladıkları teklif konusunda Erdoğan'a doğru bilgi gitmediği görüşünde.

 

'Biz ayaküstü kanun falan hazırlamadık'

 

Temel anlaşmazlığın da AKP'nin hazırladığı teklifi "af" olarak nitelendirmesinden kaynaklandığına işaret eden Yıldız, şu görüşleri dile getiriyor:

 

Uygun görmesi halinde Erdoğan'a teklif konusunda bilgi verebileceğini anlatan Yıldız, bütün iki parti arasındaki keskin görüş ayrılığına rağmen, düzenlemenin yasalaşacağı konusunda "umutlu" olduğunu belirtiyor. Yıldız, "Umutluyum, çünkü haklıyım" görüşünü dile getiriyor.

 

AKP'de hangi formüller tartışılıyor?

 

Tayyip Erdoğan, MHP'nin teklifini Meclis'e sunmasının ardından Adalet Bakanlığı'nın çalışma yaptığını açıklamıştı. Ancak AKP'de MHP'nin talebine tamamen kayıtsız kalınmasa da af veya af anlamına gelecek düzenlemelerin "zamana yayılması" ve hatta "yerel seçim sonrasına bırakılması" görüşü ağırlık kazanıyor.

 

Kamuoyunda "Rahşan affı" olarak bilinen düzenleme dahil geçmiş yıllarda çıkarılan afların siyasal sonuçlarını inceleyen AKP yönetimi, af çıkaran hükümetlerin, seçmen tarafından sandıkta cezalandırıldığına dikkati çekiyor.

 

AKP'ye göre af gibi önemli düzenlemelerde geniş kamuoyu desteği gerektiği için sadece MHP ile değil, örneğin ana muhalefet partisi CHP'nin de desteğini alacak bir formül olması gerektiği savunuluyor.

 

Denetimli serbestlik mi?

 

AKP'de MHP ile olan ittifakı tehlikeye atmamak için yapılabilecek en ileri düzenleme olarak "denetimli serbestlik" formülü seslendiriliyor.

 

Cezasının bitmesine birkaç yıl kalanların her hafta yetkili mercilere imza vermesiyle cezaevinden tahliye edilmesi anlamına gelen denetimli serbestliğin 2015 yılında da çıkarıldığına işaret eden AKP'li bir milletvekili, "Denetimli serbestlikte sınır 2 yıldan 3 yıla çıkarılabilir. Bundan daha ileri bir adım atılması bizim açımızdan zor görünüyor. Denetimli serbetlikte de yine belli suçlar kapsam dışı kalabilir" görüşünü dile getiriyor.

 

KAYNAK: BBC