Adil Öksüz'ün 15 Temmuz gecesi telefonla görüştüğü ismin bakanlıkta müşavir olduğu ortaya çıktı

11 Ağustos 2019 Pazar 11:19
Adil Öksüz'ün 15 Temmuz gecesi telefonla görüştüğü ismin bakanlıkta müşavir olduğu ortaya çıktı
15 Temmuz'un kilit ismi Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki müşavirlik görevini sürdürdüğü ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin önemli isimlerinden Adil Öksüz’ün gözaltındayken telefonla görüştüğü ve Gülen cemaati soruşturmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki müşavirlik görevini sürdürdüğü ve danışman unvanıyla devlet üniversitelerinde konferanslar verdiği ortaya çıktı.

Kaymakcan’ın bazı AKP’li belediye başkanlarını makamında ziyaret ettiği öğrenildi.

 

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Prof. Kaymakcan, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yapıyordu. 15 Temmuz'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve darbe girişiminin planlayıcısı olduğu iddia edilen Adil Öksüz de o dönem aynı fakültede görevliydi. 

 

AKP'den milletvekili aday adayıydı

 

Kaymakcan, Gülen Cemaatinin 2012’de Arnavutluk’ta bulunan Beder Üniversitesi’nde düzenlediği “Beşeri Bilimlerde Manevi Arayışlar” isimli konferansa Öksüz ile katılmıştı. Bu konferansa katılan isimler zaman içinde kamuda veya akademide terfi üstüne terfi alarak hızla yükseldi. Bunların arasında Bingöl Üniversitesi’nden Prof. Dr. R. Kaymakcan da konferanstan tam bir yıl sonra dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Kaymakcan, 2015 seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adaylığı gerekçesiyle istifa etmesine kadar bu görevde kaldı. Daha sonra müşavirlik görevini yürüten Kaymakcan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Adil Öksüz ile telefonla konuştuğu ortaya çıktı. Bu nedenle gözaltına alınan Kaymakcan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Tüm bu gelişmelere karşın Gülen Cemaati soruşturmasından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kaymakcan, Gençlik Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu döneminde de müşavirlik görevini sürdürdü. Kaymakcan’ın Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Değerler Eğitimi Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldığı, bu konferansta “bakan danışmanı” olarak takdim edildiği öğrenildi. Kaymakcan’ın yurdun dört bir yanında konferasnlara katıldığı da öğrenildi. Öte yandan iddialara ilişkin arayarak not bıraktığımız Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki basın danışmanı soruları yanıtsız bırakırken, bakanlığın özel kaleminden yapılan açıklamada ise Kaymakca’ın Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun önceki döneminde danışmanlığını yaptığı aktarıldı.

 

Konferansa katılanlar Arnavutluk’ta Gülen Cemaatinin düzenlediği Beder Üniversitesi’ndeki konferansa katıldığı belirlenen 4 kişi hakkında soruşturmalar açıldı. Konferansın danışma kurulunda yer aldığı belirlenen Ali Seyyar, KHK ile Sakarya Üniversitesi’nden ihraç edildi, Adil Öksüz’ün arkadaşı olarak tanımlanan İsmail Acar 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası çarptırılırken, Serkan Bayraktaroğlu Gülen Cemaati üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Adil Öksüz’ün gözaltında kendisini araması nedeniyle gözaltına alınan Recep Kaymakcan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.