Açlık grevindeki tutukluların ihtiyaçları engelleniyor

6 Aralık 2018 Perşembe 15:08
Açlık grevindeki tutukluların ihtiyaçları engelleniyor
Tarsus 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde süresiz-dönüşümlü açlık grevine giren tutuklara verilmesi gereken meyve suyu ve vitamin ilaçları cezaevi yönetimi tarafından verilmediği bildirildi.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e ve taleplerine destek olmak amacıyla süresiz-dönüşümlü açlık grevine giren Tarsus 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki tutukluların ihtiyaçlarının cezaevi yönetimi tarafından engellendiği bildirildi. Açlık grevine giren tutuklulara, cezaevi yönetimi tarafından sadece su, tuz ve şekerin verildiği, eylemcilere verilmesi gereken vitamin ilaçları ve meyve suyunun ise verilmediği belirtildi. 

 

Tutuklulara, aileler ile yaptıkları açık, kapalı ve telefon görüşmelerinin yanı sıra hastaneye götürüldükleri sırada tekmil ve askeri düzende hareket edilmesinin dayatıldığı ifade edildi. Bu durumu kabul etmeyen tutukluların ise hastaneye götürülmediği bildirildi. Yaşanan hak ihlallerine ilişkin ise tutukluların aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne hukuki yardım talebinde bulundu.