ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nden "şiddet" mesajı

29 Kasım 2016 Salı 12:23
ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nden
ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ‘Bu hepimizin durdurmak için çalışması gereken bir sorun’ dedi, elçilik binasına da pankart asıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 5 Kasım’da başlayan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Gün farkındalık kampanyası için bir video mesaj yayımladı.

 

Bass mesajında kadına yönelik şiddetin tüm dünyada olduğunu, Türkiye’de de ABD’de de kadına yönelik şiddet yaşandığını belirtirken, “Bu hepimizin durdurmak için üzerinde çalışması gereken bir problem” dedi.

 

Bass mesajında “Sizleri de kadına yönelik şiddete son vermek için aktif olarak konu hakkında görüşlerinizi paylaşmaya ve bu sorunu sonlandırmak için çözümün parçası olmaya davet ediyoruz” dedi.

[Haber görseli]

Kampanya 10 Aralık’a dek sürecek. ABD Büyükelçilik binasına da “Kadına yönelik şiddete ‘dur’ de” ifadelerinin yazılı olduğu pankart asıldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 17 Aralık 1999’da verdiği 54/134 sayılı karar ile 25 Kasım’ı Kadına Karşı Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü ilan etmiş ve hükümetleri, uluslararası kuruluşları ve STK’leri o gün bu sorunla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinlikler düzenlemeye çağırmıştı. Kadın aktivistleri 1981’den beri 25 Kasım’ı şiddetle mücadele günü olarak anıyor.

BENZER HABERLER