ABD medyası tavır alıyor: NYT, Selman’ın himayesindeki konferanstan sponsorluğunu çekti

11 Ekim 2018 Perşembe 19:31
ABD medyası tavır alıyor: NYT, Selman’ın himayesindeki konferanstan sponsorluğunu çekti
Diğer sponsorlar arasında bulunan Bloomberg, CNBC, CNN gibi diğer ABD’li basın kuruluşlarının da konfenansa ‘katılıp/katılmama’ konusunda önümüzdeki günlerde karar verecek.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda eleştirilerin hedefindeki Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde düzenlenecek konferanstan sponsorluğunu çekti.

 

NYT’yi diğer Amerikan medya kuruluşları izleyebilir.

 

The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti. Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamıyor.

 

Emniyet “Kaşıkçı konsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi yetkililer Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın binada olmadığını öne sürmüştü. Son olarak Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul başkonsolosluğunun incelenmesine izin vermişti.

 

New York Times sözcülerinden Eileen Murphy, gazetenin Prens Muhammed himayesinde 23-25 Ekim’de Riyad’da düzenlenecek ‘Geleceğe Yatırım Girişimi’ (Future Investment Initiative) başlıklı konferanstan medya sponsorluğunu çektiğini duyurdu.

 

Amerikan The Variety dergisi ise konferansın sponsorları arasında bulunan Bloomberg, CNBC, CNN gibi diğer ABD’li basın kuruluşlarının da konfenansa ‘katılıp/katılmama’ konusunda önümüzdeki günlerde karar vereceğini aktardı. Dergi ayrıca, Batılı medya kuruluşlarının ‘gidişata göre’ konferanstan çekilmek için baskıya maruz kalabileceğini belirtti.

 

‘Future Investment Initiative’ büyük yatırımcıları bir araya getiren ‘Çöl’deki Davos’ olarak biliniyor. Arab News kanalının haberine göre, Suudi Kamu Yatırım Fonu konferansa 100’den fazla küresel yatırımcı, medya şirket yöneticisi ve yenilikçi girişimcinin katılacağını açıklamıştı.

 

KAYNAK: DİKEN