Üsküdar sahilinde çekirdek ve kabuklu yemiş yemek yasaklandı

8 Temmuz 2020 Çarşamba 16:54
Üsküdar sahilinde çekirdek ve kabuklu yemiş yemek yasaklandı
Üsküdar sahilinde çekirdek ve kabuklu kuru yemiş yemek yasaklandı. Sahil yolundaki büfelere de çekirdek satış yasağı getirildi.

Üsküdar Belediyesi'nin aldığı kararla birlikte çevre kirliğinin önüne geçilmesi amacıyla bugün itibarıyla Harem'den, Küçüksu'ya kadar sahil yolu boyunca çekirdek ve kabuklu kuru yemiş tüketen her kişiye 61 TL para cezası kesilecek.

 

Zabıta ekipleri tarafından kesilecek cezalarla tahsis edilen para ise engelli bireyler için açılan fona aktarılacak.

 

Demirören Haber Ajansı'nın haberine göre yasaktan haberi olmayan ve Salacak sahilinde çekirdek yiyen Kadriye Kılıç, "Bilmiyordum. Bundan sonra yemeyiz. Ama karar güzel olmuş. Her taraf çok pis oluyordu. Ben çöp poşetine atıyorum. Gelince çok pis görüyoruz. Yasaklanması iyi olmuş" diye konuştu.

 

Çekirdek kabuklarını yerlere atanlara tepki gösteren Nesim Durul adlı vatandaş, "Çekirdek kabuğu atılıyor, alkol şişeleri atılıyor. Yediklerini, içtiklerini deniz kenarında bırakıp evlerine gidiyorlar. Senden sonra bir insan gelecek burada oturacak. İnsanlara temiz bir alan lazım. Avrupalı gelip şurada oturduğu zaman çekirdek yiyor ama kabuğunu yanında getirdiği poşetine atıyor. Bizimkiler ne yapıyor? Çitliyor ve dışarı atıyor. Karar çok güzel. Tam yerinde bir karar" diye konuştu.