Sokak röportajındaki ‘dayılar’ değil Karabük polisi: ‘Suç delili’ diye cep telefonlarını sergilediler

20 Mayıs 2022 Cuma 12:38
Sokak röportajındaki ‘dayılar’ değil Karabük polisi: ‘Suç delili’ diye cep telefonlarını sergilediler
Karabük'te geçen hafta gözaltına alınan üniversite öğrencileri içerisinde tutuklananları sayısı 8'e yükseldi. Öğrencilerin tutuklanmasına 'delil' olarak cep telefonları, laptoplar, 125 dolar, 25 euro basına gösterildi.

Karabük’te geçen hafta Gülen cemaati mensubu oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 14 kız öğrenciden adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 5 öğrenci daha 8’i tutuklandı. Böylece tutuklanan öğrenci sayısı oldu. Serbest bırakılan öğrenciler Savcı Mehmet Fatih Kayış’ın itirazı tekrar gözaltına alınmıştı. tutuklandı.

 

Karabük Emniyet Müdürlüğü tutuklanan öğrencilerin laptoplarını, üzerinde bulunan cep telefonları ile harçlıklarını ‘suç delili’ diye sergiledi. 10 laptop, 200 lira, 125 dolar, 25 euro Karabük Emniyet Müdürlüğü logosunun altında basına gösterildi.

 

Öğrencilere neden aynı evde kaldıkları, nasıl tanıştıkları, birlikte namaz kılıp kılmadıkları, birlikte dua edip etmedikleri, pikniğe gidip gitmedikleri geldikleri gibi sorular yöneltilmişti.

 

AKP yanlısı medya gelişmeyi, “Karabük Emniyet Müdürlüğü, Karabük Üniversitesinde okuyan ve mezun olup Karabük’te yaşamaya devam eden güncel bayan öğrenci yapılanmasına yönelik operasyonda eğitim danışmanı, il talebe mesulü, ev ablaları ve örgüt evlerinde kalan 14 kişiyi gözaltına aldı. Ev ablası T.A.’nın örgütün yurtdışı yapılanması yer aldığı ve Vietnam olduğu değerlendirilen A. A. ile örgüt tarafından “Katalog Evliliği” olarak bilinen yöntemle evlilik kararı aldıkları ve T. A.’nın İstanbul Havalimanından Vietnama bilet aldığı ortaya çıktı.” ifadeleriyle verdi.

 

Karabük Üniversitesi’nde öğrenim gören ya da mezun olan aralarında H.T. eğitim danışmanı, B. A. ‘il talebe mesulü’ olduğu iddia edilen, F. T., T. A. ve F. D. ‘ev ablaları ile örgüt evinde kalanlar’ diye duyurulan S. K., Z. B., Z. T., R. B., N. C., S. K., T. K. , N. Ş. , R. A.’dan oluşan 14 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Öğrencilerin bulunduğu 8 evde yapılan aramalarda; 10 laptop, 22 akıllı telefon, 1 tablet, 1 harddisk, 20 sim kart, 14 flash bellek, 5 micro sd kart bin, 200 lira, 125 dolar, 25 euro bulunduğu açıklanmıştı.

 

BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETTİ

 

Emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları adli makamlarca B.A., F.T. ve S.K. tutuklanırken H. T., R. A., N. C., T.K. ile F. D. adli kontrol ile serbest bırakılmıştı. Karabük Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine 5 kişi Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatları doğrultusunda tekrar gözaltına alınmıştı.

 

KAYNAK: KRONOS