PTT'den 45 günlük şirkete 33 milyon TL'lik sözleşme

20 Mayıs 2022 Cuma 12:05
PTT'den 45 günlük şirkete 33 milyon TL'lik sözleşme
Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredildikten sonra kayıp altın başta olmak üzere birçok skandala imza atan, hayali evrak vurgununu yaşayan ve üst üste zarar açıklayan PTT’nin kasasından çıkan milyonlar, TBMM’de de gündeme geldi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda PTT’ye ilişkin Sayıştay Denetim Raporları görüşülürken CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, kurumun ve bağlı işletmelerinin bazı tanıtım filmlerini hazırlayan bir şirketi gündeme getirdi.

 

Yaptığı araştırmaya göre, PTT’nin henüz 45 günlük bir şirketle sermayesinin 300 katından daha fazla bir tutarda sözleşme imzaladığını bildiren Yavuzyılmaz, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’den konuya açıklık getirmesini istedi. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, 100 bin TL sermaye ile 13 Mart 2020’da kurulan Victor Orbis isimli şirket ile PTT’nin yaklaşık bir buçuk ay sonra 33 milyon 885 bin TL’lik anlaşma imzaladığını açıkladı.

 

CHP’li vekil, şöyle dedi: “Merak ediyorum, ülkemizin sıradan bir genci böyle bir işi PTT’den alabilir mi? 100 bin TL sermaye koyup şirket kuracak, siz ona bir buçuk ay sonra 33 milyon 885 bin 600 bin lira artı KDV’lik böyle bir iş vereceksiniz. Gerçekten çok acı, belgeleri de var, olmaz böyle bir şey.” CHP’li Yavuzyılmaz, PTT Genel Müdürü Gülten’e konuyla ilgili, “Victor Orbis reklam işinin süreciyle ilgili 33 milyon lirayı aşan bir sözleşme imzalanıyor. Bununla ilgili takibiniz nedir?” diye sordu. Gülten’in soruya yazılı olarak yanıt göndermek istediği bildirildi.

 

Victor Orbis isimli PR şirketinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, şirket, PTT’den sonra Cumhurbaşkanlığı ile de sözleşme imzaladı. Victor Orbis şirketine Saray’dan, "Malazgirt Zaferi Anma Etkinlikleri Kamu Spotları" işi verildi. Kurum ayrıca, Halk Yatırım, TEKFEN, Beyoğlu Belediyesi, Terakki Vakfı Okulları ile de çeşitli sözleşmeler imzaladı. Şirket, PTT ve iştiraklerini konu alan çok sayıda tanıtım videosu da hazırladı.