Japon Youtuber Yoshi'den Erdoğan'a: Dilimizde böyle bir atasözü yok

20 Mayıs 2022 Cuma 12:23
Japon Youtuber Yoshi'den Erdoğan'a: Dilimizde böyle bir atasözü yok
"Bir dakika neden beni korkutuyorsunuz. Ne kötü bir şey söyledim ne de saygısızlık yaptım. Bir şey olacağını sanmıyorum ama çok fazla yazdığınız için biraz endişelendim"

Türkiye'de yaşayan Japon Youtuber Yoshi Enomoto, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasında aktardığı "Düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur" diye bir Japon atasözü olmadığını söyledi.

 

Twitter üzerinden Erdoğan'ın açıklamasının ilgili bölümünü alıntılayarak İngilizce olarak, "Sevgili Cumhurbaşkanı, Japonca olarak internette defalarca arattım. Hatta birkaç Japon atasözü sözlüğüne bile baktım. Ancak böyle bir Japon atasözü bulamadım. Saygılarımla" yazdı.

 

 

Sıkça Japonya'yla ilgili yanlış iddiaları düzelten paylaşımlar yapan Enomoto, "Uzun zamandır sosyal medyada paylaşılan "Japon" atasözleri ile mücadele ediyorum çünkü gördüğüm kadarıyla %90'ı gerçek değil. İnsanlar da Japon atasözü olduğunu düşünüp paylaşmaya devam ediyor. Yayılan bilgilerin doğruluğu kontrol etmek bizim elimizde" ifadelerini kullandı.

 

Twitter'da "Yoshi", "Japon" ve "Silivri" ifadelerinin çok paylaşılanlara girmesiyle Enomoto, "Bir dakika neden beni korkutuyorsunuz. Ne kötü bir şey söyledim ne de saygısızlık yaptım. Bir şey olacağını sanmıyorum ama çok fazla yazdığınız için biraz endişelendim" paylaşımında bulundu.