Eski Galata Köprüsü Haliç’e veda etti

23 Aralık 2016 Cuma 14:57
Eski Galata Köprüsü Haliç’e veda etti
İstanbullulara 80 yıl hizmet ettikten sonra altındaki bir lokantada çıkan yangın sonucu ağır hasar meydana gelen, onarıldıktan sonraysa Ayvansaray-Hasköy arasına çekilen eski Galata Köprüsü yerinden kaldırıldı.

Haliç’teki su sirkülasyonu engellediği için ortada bulunan bölümü açılmış bir vaziyette yıllardır bekleyen eski Galata Köprüsü’nün yüzer dubaları römorkörlerle çekilerek Haliç’ten çıkarıldı. Böylece birçok İstanbullunun anılarında yer alan tarihi köprü, İstanbul’a da veda etmiş oldu.

 

Köprünün tamir için tersaneye götürüldüğü belirtildi. Tamirattan sonra köprünün nasıl değerlendirileceği ise henüz belli değil.

 

1992’de ağır hasar görmüştü

16 Mayıs 1992’de çıkan yangında kullanılmaz hale gelen Galata Köprüsü, onarımların ardından Ayvansaray-Hasköy arasına yerleştirilmişti. Köprü, E-5 karayolunun geçtiği Haliç Köprüsü’nün onarımı sırasında trafik sıkışıklığına çözüm olması için 2002 yılında tekrar hizmete açılmış ve faydalı olmuştu.

 

Ancak eski Galata Köprüsü yolcu vapurlarının Eyüp’e geçişine engel olduğu ve su sirkülasyonunu önleyerek Haliç’in temizlenmesi çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle 7 Ekim 2012 yılında tekrar yaya ve araç trafiğine kapatılmış, sökülerek yerinden kaldırılacağı açıklanmıştı.

Haliç’e veda

Bu açıklamanın üzerinden dört yıl geçmesinin ardından o tarihten bu yana orta bölümünde bulunan üç duba sökülüp gerideki dubalara bağlı bir şekilde bekleyen tarihi yapı bugün Haliç’e veda etti.

Galata Köprüsü’nün yüzer dubaları römorkörler aracılığıyaHaliç’ten çıkarıldı. Köprüden geriye Ayvansaray kıyısında kara üzerine inşa edilen 50 metrelik giriş bölümü kaldı. Bu yapının da önümüzdeki günlerde yerinden söküleceği öğrenildi.

Tarihi köprünün ne şekilde değerlendirileceğine tamiratı bittikten sonra karar verilecek.

171 yıllık tarih

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) Köprüsü, 1845 yılında önce ahşap olarak inşa edildi. Kısa sürede eskiyen köprü, 1863 yılında yenilendi.

 

37 yıl bu şekilde hizmet veren köprünün yerine deniz üzerinde yüzen dubalar üzerine inşaa edilen yeni bir köprü daha yapıldı. Bu köprü 1912 yılında halkın kullanımına açıldı. 1914 yılında bu köprünün üzerinden, elektrikli Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlandı. 1987 senesinde Köprü’nün Haliç’e bakan tarafında yeni bir köprünün yapımına başlandı.

 

Ancak bu köprünün yapımı tamamlanmadan önce, 1992 yılı mayıs ayında tarihi Galata Köprüsü yangın sonucu ağır hasar göndü ve ulaşıma kapandı. Bunun üzerine inşası hızlandırılan kazıklar üzerine yapılan yeni köprü yangından bir ay sonra hizmete alındı. Eski Galata Köprüsü ise yerinden sökülüp tamir gördükten sonra Hasköy, Arnavutköy sahiline yerleştirilmişti.