‘Dur’ ihtarına uymayan minibüs tarandı, biri çocuk 3 göçmen hayatını kaybetti

4 Temmuz 2022 Pazartesi 11:34
‘Dur’ ihtarına uymayan minibüs tarandı, biri çocuk 3 göçmen hayatını kaybetti
Van'ın Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi’nde göçmenleri taşıyan bir minibüse jandarma tarafından açılan ateş sonucu biri 4 yaşındaki çocuk, biri de kadın olmak üzere 3 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi ise yaralandı.

İran sınırındaki Saray ilçesinde göçmenleri taşıyan minibüse “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş açılması sonucu 1’i 4 yaşındaki bir çocuk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti. Van Valiliği ise olayın “seken” kurşundan kaynaklandığını açıkladı.

 

Olay 3 Temmuz Pazar günü Van’ın İran ile sınır ilçesi olan Saray’da meydana geldi. Edinilen bilgiye göre çoğu kadın ve çocuk olan 40. mülteciyi taşıyan bir minibüs jandarma ve korucuların dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştı. Bir süre kovalanan minibüs köye girdikten sonra tarandı. Köydeki bir ara sokakta sıkışan minibüse kolluk görevlileri ulaştı.

 

BİR ÇOCUK VE BİR KADIN OLAY YERİNDE ÖLDÜ 

 

Serbestiyet’ten Şenol Ballı’nın haberine göre; ilk müdahalede taranan minibüste dört yaşındaki bir çocuğun ve bir kadının cansız bedenine ulaşıldı. Ağır yaralanan bir göçmenin de birkaç dakika sonra hayatını kaybettiği belirtildi. Yaralanan en az 7 göçmene ise olay yerine gelen sağlık görevlileri tarafından ilk müdahale yapıldı ve yaralılar çevredeki hastanelere sevk edildi.

 

Öte yandan minibüsün şoförü ve taranmadan kurtulan 20’ye yakın göçmen olay yerinden kaçmaya çalıştı. Köylüler, kaçmaya çalışan göçmenler arasında da yaralıların olduğunu gördüklerini söyledi.

 

Saat 16.00 sularında yaşanan olaydan sonra hayatını kaybeden göçmenlerin cesetleri adli işlemler için bir süre yerde bekletildi.

 

KAÇMAYA ÇALIŞANLAR GÖZALTINA ALINDI 

 

Yaralı göçmenlere Saray ve Özalp ilçelerindeki hastanelerde ilk müdahale yapıldı. Durumu ağır olanlar ise Van Dursun Odabaşı Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

 

Aralarında kaçmaya çalışanların da bulunduğu en az 30 göçmenin gözaltına alındığı da gelen bilgiler arasında.

 

BABANIN GÖRÜNTÜSÜ YÜREK BURKTU 

 

Jandarmanın ateşi sonrası 4 yaşındaki çocuğun ölmesi sonrası babası olduğu belirtilen kişinin cansız bedeni üzerinde beklediği görüntüsü sosyal medyada gündem oldu. Babanın yaşadığı acı yüzüne yansırken, çıktıkları umut yolculuğunda çocuğun cansız bedeni bir parça elbise ile örtüldü.

 

 

VAN VALİLİĞİ: SEKEN KURŞUNDAN BİR GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ 

 

Van Valiliği ise akşam saatlerinde konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Valilik açıklamasında aracın 40 göçmen taşıdığı, olayda seken kurşunlardan dolayı bir göçmenin hayatını kaybettiği ve 12 göçmenin ise hafif yaralandığı ifade edildi:

 

“03.07. 2022 saat 16.00 sıralarında Saray İlçesi Koçbaşı-Turan Mahalleleri istikametinden Karahisar Mahallesine seyir halindeki şüpheli araç, jandarma görevlileri tarafından Karahisar mahallesi girişindeki kontrol noktasında durdurulmak istenmiştir. Aracın göçmen kaçakçılığında kullanıldığı ve içerisinde 40 düzensiz göçmen olduğu tespit edilmiştir.Meydana gelen olayda seken kurşunlardan bir göçmen maalesef hayatını kaybetmiş, 12 düzensiz göçmen ise hafif şekilde yaralanmıştır. Olaydan sonra kaçan Göçmen kaçakçısı ve aracın şoförüne yönelik yakalama çalışması devam etmektedir. Yaşanılan üzücü olayla ilgili olarak ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”