Danıştay’daki Ayasofya davasını açan Kandemir: Kalbim pıt pıt atıyor, anlatılamaz bir duygu

24 Temmuz 2020 Cuma 11:33
Danıştay’daki Ayasofya davasını açan Kandemir: Kalbim pıt pıt atıyor, anlatılamaz bir duygu
Ayasofya’nın müze yapılmasına yönelik 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştaya’daki davayı açan İsmail Kandemir “Kalbim pıt pıt atıyor. O kadar heyecanlıyım ki görmek ve onu yaşamak istiyorum. Bu anlatılamaz bir duygu” dedi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği Başkanı Kandemir, “1966 yılında Ayasofya'ya gitmek için 3 gün yol giderdik. Bu bir kızıl elma. Bana, 'Dava açmanız için dernek kurmanız lazım.' dediler. Derneği kurduk, davayı açtık. Uzun yıllar çalıştık ve kazandık” diye konuştu.

 

Torununun bir gün kendisine “Dava açacaksın ve kazanacaksın” dediğini söyleyen Kandemir, Cuma namazına torunlarıyla gideceğini aktardı:

 

“Babadan oğula geçen bir hastalık bu, vatan aşkı. Dedem Kurtuluş Savaşı'nda, babam İnönü Savaşı'nda ve amcam Sakarya Savaşı'nda mücadele etmiş. Bu Orta Asya'dan gelen bir aşk. Hiç değişmeyecek bitmeyecek bir aşk."

 

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, 15 yıldan uzun süredir Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için Danıştay’da davalar açıyordu.