Babacan’dan Cumhurbaşkanı adayı açıklaması: Birkaç ay daha kimse isim beklemesin

4 Temmuz 2022 Pazartesi 15:54
Babacan’dan Cumhurbaşkanı adayı açıklaması: Birkaç ay daha kimse isim beklemesin
Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını belirlememesine yönelik eleştirilere yanıt veren DEVA lideri Ali Babacan, "Bizim önceliğimiz Türkiye'nin nasıl yönetileceği. Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut bir isim beklemesin" dedi.

Türkiye’de erken seçim kararı alınmazsa, Cumhurbaşkanlığı seçimi Haziran 2023’te yapılacak. MHP ve AKP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan olurken, CHP ve İYİ Parti’nin öncülük ettiği Millet İttifakı ise henüz adayını açıklamadı. Millet İttifakı içinde resmen yer almayan partilerin de bulunduğu Altılı Masa’dan da henüz bir aday ismi çıkmadı. Son dönemde muhalefetin cumhurbaşkanı adayını açıklamamasına yönelik tepkiler gelirken, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’dan “Birkaç ay daha kimse isim beklemesin” çıkışı geldi.

 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, altılı masanın beşinci toplantısı sonrası cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ilişkin konuştu. Babacan, “Geçiş sürecinin nasıl olacağına karar vermeden adayla ilgili tartışmanın içine girmenin yanlış olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

 

‘SEÇİMLER BAŞLAYINCA AÇIKLANACAK’

 

FOX TV’de açıklamalarda bulunan Babacan, “Defalarca söylüyoruz ortak cumhurbaşkanı adayı ile ilgili seçimler başlayınca açıklanacak. Altılı masanın ortak bir cumhurbaşkanı adayı olmasında bir kararlılığımız var hedef bu. Liderler her bir araya geldiğinde cumhurbaşkanı adayı belirlenecekmiş gibi bir hava oluşturuluyor. Toplantı sonrasında açıklanmayınca bak yine açıklanmadı deniliyor. Biz toplantıya cumhurbaşkanı adayı çıksın diye toplanmıyoruz, bunu açıkladık” şeklinde konuştu.

 

‘TÜRKİYE’NİN ADAY SORUNU OLMAZ’

 

Önce “sistemi” halletmek istediklerini söyleyen Babacan, “Parlamenter sistemi kamuoyuna sunduk. Bu çalışmayı kanun diline sunuyoruz. Sistemin nasıl işleyeceğini gibi. Öncelikle bunu önemsiyoruz. Türkiye’de aday sorunu olmaz. Birçok cumhurbaşkanı başkan adayı bulunur. Bizim ilk amacımız Türkiye’nin nasıl yönetileceği. Geçiş süreci nasıl olacağına karar vermeden adayla ilgili tartışmanın içine girmenin yanlış olacağını düşünüyoruz, ilk önce sistemi konuşmamız lazım. Bunları belirlemeden isim üzerinde kilitlenmeyi yanlış buluyoruz. Şuan kurumsal yapıyı çalışıyoruz. Geçiş sürecinde devletin nasıl yönetileceğini konuşuyoruz” dedi.

 

‘ALTILI MASA HENÜZ İTTİFAK DEĞİL’ 

 

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut bir isim beklemesin. Cumhurbaşkanı adayıyla geçiş süreciyle önce ve sonrası komple bir resmi oluşturalım halkımızı seçimlerle yormadan bu paketi halkımıza sunalım istiyoruz. Geçiş sürecinden sonra 6’lı masa bir mutabakat halinde olur sonra cumhurbaşkanı adayına karar verilir. Altılı masa henüz bir ittifak değil. İlerde ittifakta olabilir. İttifak’a dönecek mi dönmeyecek mi daha bunlara karar verilecek.”

 

TÜİK’E TEPKİ: YİNE MAŞALLAH ÇOK HASSAS TARTMIŞLAR

 

Babacan, program sonrası açıklanan enflasyon verileriyle ilgili ise sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Babacan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

 

“Yine maşallah çok hassas tartmışlar. Enflasyon %78,62 imiş. Bizler markete, pazara, çarşıya çıkıp alışveriş yapıyoruz. Ve neredeyse %200’e varan gerçek enflasyonu çok çok iyi biliyoruz.”