AKP’li Canikli kendini ‘akladı’, Abdullah Güzeldülger’i suçladı: Boydak’ı pazarlıyordu, satışı ben engelledim

29 Haziran 2022 Çarşamba 11:14
AKP’li Canikli kendini ‘akladı’, Abdullah Güzeldülger’i suçladı: Boydak’ı pazarlıyordu, satışı ben engelledim
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TMSF'ye ilişkin iddiaları hakkında konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, kendini aklayarak suçlamaları Abdullah Güzeldülger'e yöneltti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki TMSF’ye ilişkin iddiaları hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun “TMSF şirketlerinin birileri tarafından pazarlanmaya çalışıldığı” yönündeki sözlerini aktaran Canikli, sosyal medyadan şu paylaşımları yaptı:

 

“Bunlarla kimi kastettiğini bilmiyoruz. Ancak TMSF şirketlerinden Boydak Holding’te daha önce yönetim kurulu başkanlığı yapmış ve şimdi 6’lı masada yer alan siyasi partilerden birinin temsilcisi ve kurucu üyesi olan Abdullah Güzeldülger, Boydak Holding’i pazarlamaya çalıştığını bizzat kendisi itiraf ediyor. Abdullah Güzeldülger, ‘Boydak Holding’i satış girişiminde bulunduk, o dönemki Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından engellendi’ diyor. Başbakan Yardımcılığım döneminde bu kişinin Boydak Holding’i satma niyetini anladıktan sonra yönetim kurulu başkanlığı görevini sonlandırarak, Boydak Holding’in pazarlanması tarafımızdan engellenmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsımı kastederek, TMSF şirketlerinin pazarlandığını ima etmesi de kocaman bir yalandır.”

 

CANİKLİ SUÇU ABDULLAH GÜZELDÜLGER’E ATTI

 

Açıklamasında içbir yakınını, akrabasını Boydak Holding’e kayyım olarak atamadığını öne süren Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ertunç Laçiner, bizzat Abdullah Güzeldürger’in yönetim kurulu başkanı olduğu Boydak Holding Yönetim Kurulu tarafından 26 Eylül 2016 tarihinde Boydak Holding’e CEO olarak atanmıştır. Abdullah Güzeldülger’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Boydak Yönetim Kurulu tarafından 1 yıl süre ile A Grubu imza yetkisi verilmiştir. CEO görevi nedeniyle de 24 Şubat 2017 tarihinde yönetim kurulu üyesi yapılmıştır. Dolayısıyla, ‘yakınımın Boydak Holding’e kayyım yapıldığı’ iddiası da bir yalandır.”

 

SUÇLANAN LAÇİNER’İN SLOVAKYA’DAKİ ŞİRKETİNİ ANLATTI

 

Kılıçdaroğlu’nun Boydak Holding ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) başlıkları üzerinden kendisiyle ilgili birtakım iddialarda bulunduğunu, Boydak Holding ile ilgili iddialar hakkında “Canikli hiç konuşmuyor” dediğini aktaran Canikli; Kılıçdaroğlu’nun, “Slovakya’da Boydak Holding tarafından kiralanan 21 bin metrekare kapalı alanı bulunan lojistik merkezinin mülkiyetinin Ertunç Laçiner’e ait olduğu” yönündeki açıklamalarına da yanıt veren Canikli, söz konusu gayrimenkulün Prologis Slovak Republic Sro firmasına ait olduğunu iddia etti.

 

LAÇİNER’İN AVUKATI GİBİ KONUŞTU

 

Canikli, Kılıçdaroğlu’nun Slovakya’daki firmaya 20 milyon avro aktarıldığına ilişkin iddiasıyla ilgili de “Bu firmaya 6 aylık peşin kira karşılığı olarak 714 bin 348 Euro gönderilmiştir. Gönderilen bu para da sözleşme feshedilene kadarki kira ödemelerine mahsup edilmiştir. Bunun dışında Boydak Holding’den bu firma ya da başka bir firmaya tek kuruş dahi gönderilmemiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Boydak Holding’ten Ertunç Laçiner’in firmasına 20 milyon Euro aktarıldığı iddiası kocaman bir yalandır.” görüşünü dile getirdi.

 

YOLSUZLUK, ZİMMET, EVRAKTA SAHTECİLİK…

 

Canikli, Ertunç Laçiner’in 20 milyon avro ile yurt dışına kaçtığı ve kendisi tarafından korunduğu iddiasına karşılık da Laçiner’in hiçbir dokunulmazlığının bulunmadığını, kayyımlarla ilgili 24 Kasım 2016 tarihli ve 6755 Sayılı Kanun’daki adli ve idari takibat sınırlamasının yolsuzluk, zimmet, evrakta sahtekarlık gibi suçları kapsamadığını vurguladı.

 

Ertunç Laçiner’in yurt dışında değil Türkiye’de bulunduğunu öğrendiğini söyleyen Canikli, Ertunç Laçiner’in 20 milyon Euro ile yurt dışına kaçtığı iddiasının yalan olduğunu öne sürdü.