Adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava

20 Mayıs 2022 Cuma 12:44
Adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava
Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar, yargı kıskacında. Şenyaşar hakkında 9 Mart 2021’den bu yana sarf ettiği sözlerden kaynaklı “Hakaret” iddiasıyla 15 soruşturma açıldı, 4’ü davaya dönüştü.

Büyük puntolar ile “Adalet mülkün temelidir” sözünün yazılı olduğu mahkeme salonları, yazının aksine adaletsizlik üreten mekanlar olarak anılıyor. Bu mekanlardan biri de Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021 tarihinden bu yana önünde kesintisiz Adalet Nöbeti tutuğu Urfa Adliyesi. Her gün adliye binası önüne gelen anne ve oğlu, bina içerisinde bulunan adaleti sağlamakla mükellef hakim ve savcılıların vicdanına, “adalet sağlansın” diye sesleniyor. Adalet talep edenler için bir sembol olan Emine Şenyaşar, mücadelesi ile Yunan mitolojisinde adalet tanrıçası olarak tasvir edilen Themis olma yolunda. Nöbete başladıkları tarihten bu yana birçok engelleme ile karşı karşıya kalan anne ve oğlu, bütün engellemelere rağmen bu arayışlarını sürdürerek devam ettiriyor. Talepleri ise, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumaları tarafından, işyerlerinde saldırıya uğrayan ve hastanede kamu görevlilerinin gözleri önünde katledilen 3 fertleri için adaletin sağlanması. 

 

11 SORUŞTURMA, 4 DAVA

 

Katliamın aydınlatılması, katliama karışan göz yuman kişilerin tutuklanıp, meşru müdafaada bulunmasına rağmen yaklaşık 4 yıldır cezaevinde tutulan oğlu Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılmasını talep eden Emine Şenyaşar, fiziki engellemeler ile arayışından vazgeçirilmeyince yargı kıskacına alındı. 438 gündür kesintisiz Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’a, nöbet esnasında yaktığı ağıtlardan yola çıkılarak, “hakaret” iddiasıyla 15 farklı soruşturma açıldı, bunlardan 4’ü davaya dönüştü. Davalar, Suruç 2'nci Asliye, Ankara Batıkent 6'ncı Asliye, Urfa 4'üncü Asliye ve Urfa 6'ncı Asliye mahkemelerinde görülüyor. Şenyaşar hakkında devam eden 11 soruşturmadan sonuncusu 17 Mayıs tarihinde açıldı. AKP’li Yıldız’a “Hakaret ettiği” iddiası ile açılan son soruşturma kapsamında Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Şenyaşar, suçlamayı ret ederek, aile fertlerini öldürenlerin cezalandırılmasını istedi. 

 

EVRENSEL HESABINI ŞENYAŞAR KULLANIYOR!

 

Emine Şenyaşar hakkında davaya dönüşen 4 dosyaya detaylar şöyle: 

 

“* Emine Şenyaşar hakkında 16 Eylül 2020 tarihinde Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı'na, kentin Etimesgut ilçesinden AKP'li Yıldız'a ‘Hakaret’ ettiği gerekçesiyle ihbar yapıldı. Söz konusu ihbara konu olan Emine Şenyaşar'ın konuşması Evrensel Gazetesi'nin Youtube hesabından 2 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan bir video. İş yerlerine dönük saldırıya dair Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmadan sonra çekilen videodan yola çıkılarak, videonun yayınlanmasından yaklaşık bir yıl sonra Emine Şenyaşar’ın, Yıldız’a ‘hakaret’ ettiği iddia edildi. Söz konusu ihbarı değerlendiren savcı, Şenyaşar hakkında iddianame hazırladı. İddianamede ise okuma yazma bilmeyen Emine Şenyaşar, Evrensel Gazetesi'nin Youtube hesabını yöneten kişi olarak gösterildi. Savcı iddianamede, Şenyaşar’ın ‘hakaret’ gerekçesiyle cezalandırılmasını ve hakkında ‘güvenlik tedbiri’ getirmesini talep etti. Ankara Batı 6'ncı Asliye Mahkemesi’nde 10 Mayıs’ta görülen ilk duruşmada hakim, eksikliklerin giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 30 Haziran’a erteledi.

 

* Emine Şenyaşar hakkında 2 Haziran 2021’de Adalet Nöbeti'nin 86'ncı gününde sarf ettiği sözlerle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği gerekçesiyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianameyi inceleyen Urfa 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Şubat’ta yetkisizlik kararı vererek dosyayı Suruç Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkemenin, dava dosyasına dair bir karar vermesi bekleniyor. 

 

İKİ MAHKEME YETKİSİZLİK VERDİ

 

* Emine Şenyaşar’a Adalet Nöbeti’nin 6’ncı gününde yaptığı konuşmada AKP’li Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Savcılık hazırladığı iddianamede, Şeyaşar’ın ‘hakeret’ suçlamasıyla cezalandırılmasını ve belli haklarından yoksun bırakılmasını talep etti. Dosya ile ilgili Urfa 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, 5 Ocak’ta yetkisizlik kararı vererek dosyayı Suruç 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde gönderdi. Basit usullü yargılama ile 10 Şubat 2022 tarihinde görülen duruşmada Suruç 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi de, yetkisizlik kararı vererek dosyayı Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi. Dosya mahkemede bekliyor.  

 

URFA 4’ÜNCÜ ASLİYE CEZA

 

* Emine Şenyaşar’a 12 Ağustos 2022 tarihinde Adalet Nöbeti’nin 157’nci gününde müdahale eden polisler, ‘Şenyaşar ailesi adalet köşesi’ olarak tanımlanan alana pankart asıldığı gerekçesiyle Ferit Şenyaşar'a para cezası kesti. Müdahale esnasından Emine Şenyaşar’ın sarf ettiği sözler, tekrar soruşturma konusu yapıldı.  AKP’li Yıldız’ın avukatının suç duyurusu üzerine Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘hakaret’ suçlamasıyla yürüttüğü soruşturma sonucunda iddianame hazırladı. Bu iddianamede de Şenyaşar’ın ‘Hakaret’ gerekçesiyle cezalandırılması ve belli haklardan yoksun bırakılması talep edildi. Urfa 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Mart’ta hazırlanan tensip zaptında, dosyanın duruşma olmaksızın basit yargılanma usulü ile karara bağlanmasına karar verilerek, tarafların yazılı olarak savunmalarını yapmalarına karar verildi.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - EMRULLAH ACAR