2016'da ihraç edilen Yıldırım’a 2019'da açılan davadan ret

13 Ocak 2021 Çarşamba 19:21
2016'da ihraç edilen Yıldırım’a 2019'da açılan davadan ret
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 2016’da KHK’yle işinden edilen Cemal Yıldırım hakkında 2019 yılında açılan bir davayı gerekçe göstererek ret kararı verdi.

Olağanüstü Hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen veya açığa alınan kişilerin şikâyetlerinin incelenmesi için kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’nden 22 Kasım 2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Cemal Yıldırım hakkında ret kararı verdi. Kararın bugün kendisine tebliğ edildiğini belirten Yıldırım, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

 

Ret kararının “2016 Yılında atıldığım işimden 2019 yılında, işimi istiyorum eylemleri yaptığım için açılan dava” olduğunu açıklayan Yıldırım, “Faşizmin mizah anlayışına yetişemiyorum” diye belirtti.

 

‘FAŞİZME TESLİM OLMAYACAĞIZ’

 

“Tarihin çöplüğüne süpüreceğiz” mesajı ile konuya dair video paylaşan Yıldırım, şunları söyledi: “OHAL komisyonu sonunda hakkımda kararını verdi. 2019’da hakkımda ‘DHKP-C üyeliği’ nedeniyle açılan dava gerekçe gösterilmiş. 2016 yılında atıldığımda suçsuz olduğumu itiraf etmişler. İşimden atıldıktan sonra işimi geri istiyorum eylemleri yaptım hala devam ediyorum. Bu eylemler gerekçe gösterilerek hakkımda 2019’da açılan dava nedeniyle işime geri iade edilmediğimiz bildirmişler. Ankara emniyeti ve MİT’i benim herhangi bir örgüt ile ilişkim olmadığını benden daha iyi biliyorlar. Benim illegal bir örgüt ile bağım olmadığı gibi siyasi bir parti ile de bağım olmadığını da biliyorlar, işimizi istemek onları rahatsız ettiği için hakkımızda fezleke düzenleyip dava açtırdılar. Teslim olmayacağız. Fezlekelerin altına imza atanlar iki gün sonra bu faşizm gittiğinde haklarında davacı olacağım. Komisyonun neye göre karar verdiği belirsiz, onların attığı imzalar da kendilerine fezleke olarak geri dönecek. Sinmeyeceğiz, susmayacağız, faşizme teslim olmayacağız.”

 

CEMAL YILDIRIM KİMDİR?

 

“İşimi geri istiyorum” diyerek, 13 Mart 2017 günü işyeri önünde eyleme başlayan Yıldırım, 2018 yılı Mart ayına kadar eylemlerinin sürdürdü. Bir sürede de her Cumartesi günü Sakarya Caddesi'nde oturma eylemleri yapan Yıldırım, birçok hak talepli eylemlerde de yer aldı. Yıldırım, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünden, İnsan Hakları Eşitlik Kurumu önüne kadar, sesini duyurabileceği her yerde eylem yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası bir grup ailenin oturması ardından Yıldırım, “Ben de AKP il binası önüne gitmeyi en doğal hakkım olarak görüyorum” dedi ve 16 Eylül 2019 tarihinde AKP Ankara İl Binası önüne gitti. “İhraç edildim, işimi, ekmeğimi, çocuğumun geleceğini geri istiyorum” diyen Yıldırım, 5 gün boyunca gözaltına alındı. Yıldırım, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ara verdiği sokaklara, 29 Haziran günü Sakarya Caddesi’nde başlattığı 10 günlük açlık grevi eylemi ile geri döndü. KHK ile ihracı ardından dört yılda, 200 defadan fazla gözaltına alınan Yıldırım, eylemlerinin çoğunda “kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.