2001 krizinin sembolüydü: ‘Bugün esnaf olsam yine yazar kasa fırlatırım’

8 Ağustos 2020 Cumartesi 10:55
2001 krizinin sembolüydü: ‘Bugün esnaf olsam yine yazar kasa fırlatırım’
2001’deki ekonomik kriz nedeniyle dönemin Başbakanı Ecevit’in önüne yazar kasa fırlatan Ahmet Çakmak, “Ülkenin ekonomisi şu an ağlanacak halde. Artık emekliyim. Esnaf olsam tepkimi koyardım” dedi.

Ekonomik kriz içerisinde olan Türkiye’de liranın günden güne erimesi nedeniyle kara bir tablo yaşanıyor. Doların 7.30 bandında olması, çeyrek altının 800 lira sınırına dayanması ekonomide endişeleri de beraberinde getiriyor. 2001 ekonomik krizinde dönemin başbakanı Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatmasıyla sembol haline gelen Ahmet Çakmak, “Ülkenin ekonomisi şu an ağlanacak halde. Artık emekliyim. Esnaf olsam tepkimi koyardım” dedi.

 

19 yıl önce Ecevit’in önüne yazar kasa fırlatan Ahmet Çakmak, dolar, euro ve altının rekor üstüne rekor kırdığı bugünlerde yeniden sosyal medyanın gündemine geldi. 

 

Sözcü’ye konuşan Çakmak, “Ben o eylemi yaptığım zaman esnaftım. Ancak bugün esnaf olsam ve aynı sıkıntıları yaşasam yemin ederim ki aynı şeyi yine yapardım. Neden tepkimi koymayayım” ifadelerini kullandı.

 

Çakmak bugün neden eylem yapılamadığına ilişkin şunları söyledi:

 

“Ülkenin ekonomisini görünce çok üzülüyorum. Ekonomi düzgün yönetilmiyor. Ancak kimse sesini çıkaramıyor. Ya gerçekten mağdur değiller ya da korkuyorlar. Tarih boyunca böyle bir esnaf hareketi sadece 2001 yılında oldu. Ancak bugün insanlar korkuyor, hükümete laf edemiyor. Çünkü sağcılara FETÖ, solculara PKK damgası vuruluyor. İnsanlar bu damgayı yemek istemiyor.”

 

Ahmet Çakmak, şöyle devam etti:

 

“Eylemi yaptıktan sonra bütün herkes yardım etmek istedi. Bülent Ecevit'in iyiliğinden başka bir şey görmedim. MHP'li Mehmet Şandır ne ihtiyacımız varsa gönderiyordu. O günlerde derdini anlatan insanlara sahip çıkan bir devlet anlayışı vardı. Ancak bugün öyle değil.”