Türkiye'deki ekonomik kriz Senegal'e kadar uzandı: Türk şirket maaş ödemedi, Senegalli 500 işçi iş bıraktı

11 Ekim 2018 Perşembe 00:34
Türkiye'deki ekonomik kriz Senegal'e kadar uzandı: Türk şirket maaş ödemedi, Senegalli 500 işçi iş bıraktı
Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin etkileri Senagal'de bile hissedilmeye başlandı. Senegal'de toptancı hali inşa eden Türk şirket işçilerin maaşını ödemeyince işçiler isyan etti, işi bıraktı.

Sol'dan Ahmet Çınar'ın haberine göre, Doğtaş ve Kelebek Mobilya firmalarının da sahibi olan Doğanlar Yatırım Holding, Senegal'in başkenti Dakar'da inşa ettiği toptancı hali projesinde işçilere maaşlarını ödemeyince Senegalli 500 işçi iş bıraktı.

 

İşçiler Cuma gününe kadar maaşlarının ödenmemesi halinde işi tamamen bırakacaklarını duyurdular. İşçilerin örgütlü direnişiyle karşılaşan firma maaşları ödedi.

 

Haberde bir grup işçinin beyanatına da yer veriliyor. İşçiler, Cuma günü de maaşları ödenmezse işi bırakacaklarını, çalışmayacaklarını söylüyor.

 

Senegal'in insanlarının yoksul, hayatın ise pahalı olduğunu ifade eden işçiler, şu ifadelerde bulundu:

 

"Öyle pahalı bir ülke ki, örneğin bir şampuan bile Türk lirasıyla 50 TL civarında. Bizlerin şantiyeye gelip gitmemiz bile bir problem. Zaten zor koşullar altında çalışırken bir de maaşlarımızın ödenmemesi bizleri çok zor durumda bıraktı. Senegal'de orta halli aile diye bir şey yok. Bu ülkede insanlar ya çok zengin ya da çok yoksul.

 

Biz inşaatta çalışan işçiler yoksul olanlarız. Orta halli olanımız yok. Maaşlarımızın ödenmemesi bizi daha da yoksullaştıracak. Bir de Senegal'de bir yerel gelenek var, eşlerimiz maaşı görmedikleri zaman bizleri eve almıyorlar. Biz maaş alamadık ve eve para götüremedik, bu nedenle eve giremiyoruz. Maaşlarımız ödenene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz."

 

KAYNAK: SOL