Tekel bayilerine ceza yağıyor, esnaf isyanda: Saat yasası değişsin istiyoruz

12 Şubat 2018 Pazartesi 18:38
Tekel bayilerine ceza yağıyor, esnaf isyanda: Saat yasası değişsin istiyoruz
Ege Bölgesi’nde alkol satışı yapan tekel bayileri, bakkal ve marketlere 11 milyonu aşkın para cezası kesildi. Bazı bayilere ise 100 bin lirayı aşan cezalar geldiği öğrenildi.

Egedesonsöz’ün haberine göre yasanın çıktığı günden bu yana esnafa 50 milyonu aşkın ceza geldi. Konuyla ilgili Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş BirGün’e konuştu.

 

Kendisi de Egeli bir esnaf olan Aybaş “Daha önce de söylemiştik. Bu cezalar bu kadar yüksek, bu kadar fahiş olmamalı. barlarda alkollü içkiler gece 1’e kadar satılıyor. Hatta perakende bile sattıkları oluyor. Bunlara dur diyen yok ki olmamalı. Ama bizim de halimizden anlasınlar artık. Burada adaletsizlik var. Gerçekten son raddedeyiz ve çözemiyoruz bu sorunu. Birisi trafikte alkollü yakalansa cezası en fazla 300 lira. Ama 20 bin sermayesi olmayan bir tekel bayiye 44 bin lira ceza kesiliyor. Bunun mantığı yok” dedi. Güvenlik sıkıntıları da olduğunu belirten Aybaş şu ifadeleri kullandı “İnsanlar cezadan bıktıkları için alkol satmıyorlar. Satmadıkları için de tehdit ediliyorlar. En son Ankara’da Özkan isimli bir arkadaşımız bıçaklandı.”Tavırları olumsuz


Denetlemeye gelenlerin olumsuz tavır takındıklarını belirten Aybaş “Örneğin, gece 22.00’den sonra adam alkolle dükkânın önünden geçiyor. Hâlbuki ben satmamışım. Bundan dolayı da ceza yiyoruz. İşi gücü bırakmışlar tekelle uğraşıyorlar. Vergi veriyoruz, yanında binlerce lira ceza yiyoruz” ifadelerini kullandı.Yakında ülke çapında eylem yapmayı düşündüklerini belirten Aybaş şöyle devam etti: “TESK binasının önünde basın açıklaması yapacağız ve büyük zincir marketlerin önüne siyah çelenk bırakmayı düşünüyoruz. Tekel bayilere söz verilmişti yılbaşından sonra saat yasası değişecek diye. Bunu artık resmî gazetede görmek istiyoruz.”