Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: 'Ekonomi el açacak durumda'

16 Eylül 2020 Çarşamba 12:39
Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: 'Ekonomi el açacak durumda'
“Neyi açıklayacak, kime hesap verecek ki? Kriz zamanında ne yapılacaklar hakkında en ufak bir fikri olmayan aile bireyleri vasıtasıyla aile şirketi gibi yönetilen ülkeden daha fazlası beklenmemeli”

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, hükümetin üç yıllık hedeflerini içeren makro ekonomik programının henüz açıklanmamış olmasına tepki gösterdiği yazısında, “Neyi açıklayacak, kime hesap verecek ki? Kriz zamanında ne yapılacaklar hakkında en ufak bir fikri olmayan aile bireyleri vasıtasıyla aile şirketi gibi yönetilen ülkeden daha fazlası beklenmemeli” diyor.

 

Temennilerden oluşan bir program sunulacağını belirten Muratoğlu, “Tabii ki hiçbir derde derman olmayacak. Ne bütçede para kaldı. Ne israflar sonlandırıldı. Sen istediğin kadar paket aç, yol haritası açıkla… Ekonomiyi getirmişsin el açacak duruma” ifadelerini kullanıyor. 

 

TÜİK’in açıkladığı verileri eleştiren Muratoğlu, “Bilim adamlarımız deli gibi çalıştı, artmayan enflasyon, yükselmeyen işsizliği yarattı. Zamlar ne kadar büyük olursa enflasyon o kadar hızlı düşüyor. Kimse çalışmadıkça işsizlik azalıyor. Formülü bizde saklı” diye konuşuyor.

 

“Yıllardır ülkeyi kötü yönetmenin, ekonomiyi tarumar etmenin, kaynakları kemirmenin, yandaşlara milyarlar yedirmenin faturası öyle bir yılda toparlanır mı?” sorusunu yönelten Muratoğlu, şöyle devam ediyor:

 

“Gerçekten siz de buna inandınız mı? Hani üretmeyi denesek… Harcamaları kıssak… İsrafı önlesek… Ne bileyim yap-işlet-zengin et modelinden vazgeçsek? Tasarruf etsek? Parayı artık betona gömmesek!

 

Yepyeni Ekonomi Programı açıklanınca ne olacak? Gökten para mı yağacak? Yaşadığımız sefalet kaldığı yerden devam edecek! Falcılar bile bazen ‘ay valla tutuyor kız’ payesi ile müşteri sayısını artırırken, Türkiye bugüne kadar açıkladığı hedefleri bırakın tutturmayı yanına dahi yaklaşamadı! Şöyle söyleyeyim; Bu yıl için hedeflenen dolar kurunun ortalaması 6 liraydı…”