RavnAir, 72 uçağını yere indirdi ve iflas başvurusunda bulundu

7 Nisan 2020 Salı 15:44
RavnAir, 72 uçağını yere indirdi ve iflas başvurusunda bulundu
Koronavirüs nedeniyle dünyada havacılık sektörü durma noktasına geldi. Binlerce sefer durduruldu.

Seyahat eden yolcu sayısının durma noktasına gelmesi, havacılık şirketlerini de zor duruma düşürdü. İngiltere merkezli havayolu şirketi Flybe hem mali sorunlar hem de koronavirüsün etkisi nedeniyle iflas ettiğini açıklamıştı.

 

Havacılık sektöründen bir iflas haberi daha geldi. ABD'nin Alaska eyaletinin en büyük bölgesel havayolu olarak bilinen RavnAir, mali darboğazdan kurtulamadı. Şirket 72 uçağını yere indirdi ve iflas başvurusunda bulundu.

 

ABD'nin coğrafi konumu nedeniyle hava ulaşımına en çok ihtiyaç duyulan eyaleti konumundaki Alaska'da bir havayolu şirketi iflas bayrağını çekti. Geçtiğimiz hafta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile görüşen Alaska kongre heyeti Alaska'nın en büyük bölgesel taşıyıcısı RavnAir Gbubu dahil çok sayıda şirketin iflasın eşiğinde olduğunu belirtmişti.

 

ABD Senatörleri Lisa Murkowski ve Dan Sullivan ve Temsilcisi Don Young geçtiğimiz hafta yayınladıkları ortak bir bildiriyle, “Federal destek olmadan, hava taşıyıcılarımızın çoğu iflas ve başarısızlık tehlikesiyle karşı karşıyadır. İstenmeyen sonuçların yaşanması durumunda Alaska halkı tamamen izole kalabilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Yaşanan süreç sonrasında RavnAir, tüm personeline operasyonların durdurulduğunu ve 72 uçağın yere indirildiğini açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, devlet desteği olmadan yeniden uçuşların başlamasının neredeyse imkansız olduğu ifade edildi.