Lojistik firması KSN Nakliyat’a konkordato komiseri atandı

11 Ekim 2018 Perşembe 18:41
Lojistik firması KSN Nakliyat’a konkordato komiseri atandı
36 yıldır otomobil yan sanayi parçaları taşımacılığı yapan KSN Nakliyat, banka kredi faizlerindeki yükselişi ve tahsilat sorunlarını gerekçe göstererek konkordato ilan etti.

Kur dalgalanmalarından en çok etkilenen sektörlerden lojistikte konkordato ilan eden firmalara bir yenisi eklendi.

 

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre, İzmir merkezli Günaydın Group’un ardından, 1982’de Trabzon’da kurulan ve otomotiv devlerine lojistik destek sağlayan KSN Lojistik A.Ş., Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato ilan etti. Mahkeme Gebze merkezli şirkete üç aylık geçici mühlet kararı vererek üç kişilik geçici komiser heyeti atadı.

 

Müşterileri kaynaklı tahsilat sorunları olduğunu söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Orkun Karayel, “Aslında bu süreci kendi içimizde kapalı devre götürmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi tamamen piyasa koşulları nedeniyle bazı müşterilerimizde tahsilat problemleri oldu” dedi.

 

“Biz konkordatoyu faaliyetlerimizi düzgün devam ettirelim diye ilan ettik”

 

Bir diğer neden olarak ise banka kredi faizlerini gösteren Orkun, şöyle devam etti:

 

“Lojistik piyasası çek vadesiyle çalışan bir piyasadır. Geçmişte yüzde 15’le kullandığımız kredileri bugün yüzde 45’le kullanmaya başladık. Artan maliyetler bizi çok fazla zorlamaya başladı. Bu konkordatonun da iyi niyetli dürüst şirketler için bir avantaj olduğunu da görünce faaliyetlerimize aynı şekilde devam edebilmek ve tedarikçilerimizi de mağdur etmemek için böyle bir karar aldık. Normal faaliyetimize de aynı şekilde devam ediyoruz.”

 

Firmada toplam 138 personel çalıştığını söyleyen Karayel, borç ödememe gibi bir niyetlerinin olmadığını da belirtti:

 

Biz konkordatoyu faaliyetlerimizi düzgün devam ettirelim diye ilan ettik. Bankalara olan borçlarımızı da düzgün bir şekilde yapılandırmak için bu sürece girdik.”

 

KAYNAK: SÖZCÜ