Kemeraltı esnafı: Battıkça batıyoruz, gerisi hikaye

16 Nisan 2018 Pazartesi 11:23
Kemeraltı esnafı: Battıkça batıyoruz, gerisi hikaye
İzmir’in en kalabalık çarşılarından biri olan tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda kalabalığa rağmen esnaf iş yapamamaktan yakınıyor.

Kalabalığın aldatıcı olduğunu ifade eden esnaf, piyasaların düzelmesi için hükümet politikalarının değişmesi gerektiğini söyledi. 

 

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan tarihi Kemeraltı Çarşısı, turizmden kültür sanata, dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezleri arasında olmasının yanı sıra kentin ekonomisinin nabzının attığı ender yerlerden biri. Tarihi 500 yıl öncesine kadar uzanan Kemeraltı’nda tarihi çeşmeler, hanlar, hamamlar, camiler, şadırvanlar ve mescitlerin yanında kuyumcudan döviz bürosuna, giyim mağazalarından hediyelik eşya dükkanlarına kadar binlerce iş yeri bulmak mümkün. 

 

Her daim neredeyse adım atmakta zorlanılan çarşıdaki esnaf, işlerinin çarşıda görünen kalabalık kadar yoğun olmadığını söylüyor.

 

‘ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ, İNSANLAR KEYİFSİZ’

 

Kemeraltı’nda 20 yıla yakındır kuyumculuk yapan Mithat Akçalı, Türkiye’de ekonominin son dönemde ağırlaştığını ifade etti. Akçalı, Türkiye’de alım gücünün düştüğünü, insanların keyifsiz olduğunu belirtirken, ekonominin geleceğini de pek iyi görmediğini söyledi. Ekonomide bir düzelmeyi umut ettiklerini dile getiren Akçalı, “Biz kızsak da kızmasak da değişen bir şey olmuyor. Bu kuyumcuları çok etkiliyor. İnsanlar bir çıkış trendine girdiğinde düşmesini bekliyorlar. Düşmeye başladığında biraz daha düşmesini bekliyorlar. Her durumda biz kuyumcular olarak bekliyoruz. Döviz kurları ile altın fiyatını da etkiliyor. Bu da satışlarımızı çok etkiliyor. Satışlarımız çok düştü yani” diye konuştu. 

 

‘DÜĞÜN MEVSİMİ KALMADI’

 

Eskiden havaların ısınmasıyla birlikte düğün mevsiminin açıldığını hatırlatan Akçalı, şöyle devam etti: “Düğün mevsimi kalmadı artık. Artık çeyrek bile alamıyor insanlar. Gram altına düştüler. Gram altın satıyoruz. Daha uygun şeyler vermeye çalışıyoruz. Bu durumdan çıkmak için hep beraber çalışacağız. Üreteceğiz. Tüketici değil üretici bir toplum olmaya çalışacağız.” 

 

‘ÖNÜNE GELEN KANDIRIYOR’

 

İşlerinin iyi olmadığını belirten Giyim Mağazası sahibi Ali Soydemirci de, çarşının kalabalık ve hareketli olduğunu ancak ekonomik bir canlılık olmadığını söyledi. “Ekonomi kaldı mı sizce?” diye soran Soydemirci, döviz kurlarının kendilerine etkilerini “Ürün alıyoruz; Dolar ve Euro bazında alıyoruz. Bu sefer ne oluyor; aldığın ürün fiyatları yükseliyor. Müşteriye de satamıyorsun çünkü; insanların cebinde para yok” dedi. 

 

Türkiye’de zenginleşen kesimler dışında kimsenin alım gücünün kalmadığını belirten Soydemirci, ironi yaparak “Önüne gelen ne güzel ülkemizin yönetimini kandırıyor ne yazık ki. Umarım bundan sonra kandırılmazlar” dedi.

 

'YÖNETİM MİLLETE BIRAKILMALI'

 

Ekonomik krizden çıkışın yolunu “Yönetim değişmeli” diyerek anlatan Soydemirci, “Sadece yönetimin değil; gelecek olan yönetimin de aynı sistemle değil daha doğru bir yöntem izlemesi gerekiyor. Yapılması gereken doğru ekonomi politikalarının uygulanması. Doğru politikalar uygulandığı sürece zaten hiç kimsede sıkıntı olmaz. Önemli olan vatandaşa bakmak zaten. Yani iktidarın millete bakmasıdır. İktidar millete bakarsa, ayrım yapmazsa, ‘ben yüzde 51 oy aldım. Yüzde 51’ine bakarım’ derse o sıkıntı olur" diye ifade etti. 

 

‘BOŞ BİR KALABALIK’

 

İsmini vermek istemeyen kadın bir esnaf, işlerin kötü olduğunu “Oturuyoruz işte” sözleri ile anlatırken, çarşıdaki kalabalık için ise “Boş bir kalabalık” diyerek, iş yapamadıklarını ifade etti. 

 

Çarşı esnaflarından Sami Cirit de, ekonominin devlet politikalarına göre şekillendiğini ifade etti. “İstanbul’da bomba patlasa İzmir’de çarşı boşalır” diyen Cirit, ekonominin düzelmesinin barışçıl politikalarla mümkün olacağına işaret etti. 

 

‘BATTIKÇA BATIYORUZ, GERİSİ HİKAYE’

 

İşler durgun. “Çarşı kalabalık ama iş yok” diyen Yakup Çetin de, “Dünyanın vergisini ödüyorum artık yeter. Battıkça batıyoruz. Gerisi hikaye. Dün İstanbul’daydık. Sabah sorduk 14 lira, öğlen sorduk 15 lira. Sadece 15 dakikada zam geldi. Mal alamadık. Dolara zam geldi diyor alamıyoruz. Nasıl satacağız?” diye sordu. 

 

‘KURU BİR KALABALIK VAR’

 

Hediyelik eşya satıcısı Burak Ürkmez ise, işlerin kötü olduğunu dile getirirken, döviz kurlarındaki hareketliliğin kendilerine yansımasını şu sözlerle aktardı: “Genellikle yurt dışından geliyor tüm ürünler. Ondan dolayı etkileniyoruz açıkçası. Fiyatlarımız ister istemez yüksek. Ama biz bunu bu fiyata satmak zorundayız. Müşteri haklı olarak pahalı buluyor ürünlerimizi. Kemeraltı’nda hareketlilik hep var. Sadece kuru bir kalabalık var. Onun haricinde bir etkisini göremiyoruz biz. Maddi anlamda çok bir etkisi yok. Neden böyle. Yorumu size bırakıyorum.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - AHMET KANBAL / HACI SÖYLEMEZ