Kaynak'ın kayyımı Varan'ı batırdı

15 Ocak 2016 Cuma 05:40
Kaynak'ın kayyımı Varan'ı batırdı
Kaynak Holding'e bağlı 19 şirket, 1 vakıf ve 1 derneğe kayyım olarak atanan İmran Okumuş'un yıllarca yöneticiliğini yaptığı Varan Turizm ekonomik sebeplerden dolayı zor günler geçiriyor.

Otobüs taşımacılığında Türkiye'nin en eski markalarından olan Varan, önceki gün seferlerini durdurdu. 5 yıl önce Ulusoy Seyahat'in satın aldığı Varan 1940'ların başından bu yana yollarda sefer yaptı. Bir süredir, bağlı bulunduğu grubun mali sıkıntıları ile anılan Varan'da son sefer önceki gün yapıldı. Varan ile Türkiye'nin herhangi bir yerine gitmek için bilet almak isteyenler ise eli boş dönüyor.

 

Varan'ın bir dönem genel müdürlüğünü yapan İmran Okumuş, geçen kasımda hukuksuz bir şekilde Kaynak Holding'e 57 bin lira maaşla Kayyım atanmıştı. Kayyımın holdingdeki keyfî uygulamaları şirket ortaklarının tepkisini çekmişti. Okumuş'un adı 17 Aralık soruşturması sırasında gündeme gelmişti. Okumuş'un Rıza Sarraf'ın ortağı olan ve yolsuzluktan tutuklu bulunan İranlı işadamı Babek Zencani ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Okumuş, Zencani'nin Tacikistan'daki otobüs terminalinin açılışında görüntülenmişti. Okumuş'un kayyım olarak atanmasının ardından ise maaşına iki kez haciz gelmesi dikkat çekti. Okumuş'un Kaynak Holding'e atanmasından bir gün sonra, 590 bin TL borcu sebebiyle maaşının dörtte birine haciz konmuştu. Bir başka haciz kararında ise Fatsa İcra Dairesi'nden gönderilen holdinge gönderilen tebligatta, Okumuş'un 14 bin 715 liralık borcunun ödenmesi istenmişti.

 

ULUSOY İLE BİRLEŞMİŞTİ

 

İmran Okumuş'un bir süre genel müdürlüğünü yaptığı Varan, önceki gün yeni seferleri belirsiz bir süre için durdurdu. Varan markası ile sefer yapan 40 kadar otobüs için alınan bu karar, sektörde tartışma konusu oldu. Pekuysal ailesinin sahip olduğu Varan için, yeni süreç 2011'de başladı. Varan'ı Ulusoy Turizm bünyesine katmıştı. Ulusoy Global Yatırımlar Holding, Varan'ı bünyesine kattıktan sonra yeni yatırımlar yapmıştı. Varan'ın başına ise Ulusoy Turizm Yönetim Kurulu üyesi İmran Okumuş getirilmişti. Bir dönem en gözde otobüs firması olarak adından söz ettiren ve pek çok işadamının gıpta ile baktığı bir marka olan Varan, 2002 Nisan'ında kurucusu Nevzat Pekuysal'ın vefatından ve havayollarının da devreye girip güçlenmesinden sonra sektörde zor günler geçirmeye başlamıştı.