İstanbullular parasının yüzde 40’nı konuta harcadı 

14 Ocak 2016 Perşembe 11:55
İstanbullular parasının yüzde 40’nı konuta harcadı 
Nüfustan en yüksek payı alan İstanbul’da konut harcamasına ayrılan pay en düşük gelirli kesimde yüzde 40,1 iken en yüksek gelirli kesimde yüzde 25 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre; en yüksek ve en düşük gelirli kesimlerin konut harcamasına ayırdığı pay açısından en büyük fark, Batı Marmara’da ortaya çıktı. Batı Marmara’da en düşük gelirli kesimin konut harcaması oranı yüzde 38,3 iken en yüksek gelirli kesimin oranı ise yüzde 19,1 oldu. 

 

Konut harcamasında gelir gruplarına göre en büyük fark Batı Marmara’da. Hanehalkı tüketim harcamaları içinde konut harcamasına ayrılan payın en yüksek olduğu bölge yüzde 28,9 ile İstanbul iken, bunu yüzde 25,4 ile Batı Anadolu, yüzde 24,9 ile Batı Marmara ve Ege takip etti. Konuta ayrılan payın en düşük olduğu bölge ise yüzde 22,3 ile Ortadoğu Anadolu.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise toplamda konut harcamasının payı yüzde 23,9 iken en düşük gelirli yüzde 20’yi oluşturan hanelerde yüzde 27,2 ve en yüksek gelirli yüzde 20’lik gruptaki hanelerde yüzde 21,1 oldu. Buna göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi, en düşük ve en yüksek gelirli hanelerde konuta ayrılan pay farkının en düşük olduğu bölge.