Fırıncılar: 10 kuruş karımız var, böyle giderse fırınların yarısı kapanır

6 Ekim 2018 Cumartesi 23:54
Fırıncılar: 10 kuruş karımız var, böyle giderse fırınların yarısı kapanır
İstanbul’da fırıncılar maliyeti artmasına rağmen ekmeği zamlı fiyata satamamaktan şikayetçi.

Fırıncı Turgay Sarıhan, un ve diğer maliyetlerinin son üç ayda aşırı derecede yükseldiğini belirterek bunun önüne geçilemediğini ancak ekmek fiyatlarının geri çekilmesinin istendiğini kaydetti.

 

Sarıhan, 200 gramlık ekmeğin 1 lira 25 kuruş kalmasını istediklerini dile getirerek, bu fiyatın altında satmaları durumunda zarar edeceklerini kaydetti.

 

Fırıncı Sarıhan, “Bakkal ve marketlere fahiş derecede bayi kârı verilmekte. Bunun önüne fırıncı olarak geçemiyoruz. Bu bizim en büyük problemimiz” diye konuştu.

 

Sarıhan, 200 gramlık ekmeğin maliyetinin sadece un, tuz, su, maya, odun veya doğal gaz kullanımıyla 45 kuruş olduğunu aktararak günde 2 bin ekmek çıkaran fırının diğer giderleriyle 95 kuruşa bir ekmek malettiğini dile getirdi.

 

Sarıhan, “20 kuruş da bayi kârı verdiğimiz zaman, 1 lira 15 kuruşa geliyor. Şu an 10 kuruş kazanıyoruz” dedi.

 

Fırıncı şöyle devam etti:

 

“200 gram ekmeği 1 liraya düşürürsek veya 250 gram ekmeği 1 lira 25 kuruşa çektiğimiz anda, bu zarar demektir. Bugünkü fiyatın korunmasını istiyoruz. Bundan aşağıya satarsak un alamayacağız, işçimize ödeme yapamayacağız. Kapasitesi olmayan fırıncılar kapatıp gidecek. İstanbul’da bugün 3 bin 300 olan fırın sayısı sene sonuna kadar binlere düşer.”

 

Fatih’te fırıncılık yapan Yılmaz Gür de “200 gram bir ekmeğin maliyeti şu anda 85 kuruş. 1 lira 25 kuruştan satıyoruz. Fırıncının dönebilmesi için 1 lira 50 kuruş olması şart. Unlara zam olmasın biz de ekmeğe zam yapmayız” dedi.

 

‘1000 ruhsatsız fırın var’

 

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, fırınların yüzde 40 kapasiteyle çalıştığını, yüzde 50’yle çalışan fırının zor bulunacağını söyledi.

 

Bunun nedeninin, sayılarının 1000’i bulduğunu söylediği ruhsatsız fırınlar olduğunu aktaran Yılmaz, “Eğer zabıtalar gerekli denetimleri yaparsa ruhsatı olan, vergisini ödeyen fırınlarımızın üretim kapasitesi artacak, bununla beraber kârları da artacaktır” dedi.

 

Asıl kazanan bakkallar

 

Ekmek fiyatlarının 17 Aralık 2015’ten beri aynı olduğunu belirten Yılmaz, market ve bakkal gibi bayilerin fırınlardan ucuz ekmek alarak yüzde 30 kar ettiğini aktardı.

 

Birlik başkanı şöyle devam etti:

 

“Bayi kârları çok yüksek. Fırıncılar birbirleriyle rekabet ederken kendilerine zarar veriyor. 60 kuruşa bayilere ekmek veren fırınlar var. Bu fiyat, neredeyse ekmeğin tezgah satışının yarısı ediyor. Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te bir değişiklik yapıldı. Yeni yönetmeliğe göre ‘Üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödeme, tarifelerdeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olmayacaktır’ denildi. Yani bu düzenlemeye göre bayi satış kârı yüzde 15 seviyesinde olması lazım. Ama zincir marketler bir yan yol bulmuş, ‘hizmet bedeli’ altında fırınlara yüzde 15 fatura kesiyorlar. Böylelikle kârlarını yüzde 30’a çıkarıyorlar.”

 

Ekmek üretimine ilişkin maliyetler hakkında bilgi veren Yılmaz, “Bir ekmek üzerinde en az 15 kalem gider var. Un, yakıt, maya, işçilik, elektrik, fırın tipine göre doğalgaz veya odun, tuz, su, vergi, dağıtım, kira… En büyük maliyetler un ve işçi giderleri. Un fiyatları 95-115 TL arasında değişiyor. Fırıncılarımızın büyük bir bölümü kiracı. İstanbul’da kira fiyatları ilçelere göre 8 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor” dedi.

 

KAYNAK: DİKEN