Emin Çapa: Faiz ödemelerinde 2020'de üç kata yakın artış olacak

6 Aralık 2018 Perşembe 14:54
Emin Çapa: Faiz ödemelerinde 2020'de üç kata yakın artış olacak
Türkiye'de 32 yıldır ekonomiyi yakından takip eden gazeteci Emin Çapa, Türkiye'nin en büyük şirketlerinin B planlarını bırakıp C planlarına geçtiğini, büyük şirketlerin krizin derinleşmesi durumunda işten çıkarılacaklar listesi hazırladığını söylüyor

Krizin hane halkı, küçük ya da büyük şirketler ayırt etmeden herkesi etkileyeceğini belirten Çapa'ya göre bu süreç 2020'nin sonuna kadar devam edecek.

 

Geçen şubat ayında uzun yıllar çalıştığı CNN Türk ile yolları ayrılan Çapa, alana inerek piyasaların ve iş dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor. Çapa, Türk ekonomisindeki son gelişmeleri ve iş insanlarıyla yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimlerini Euronews Türkçe'nin RÖP programında Tuluhan Tekelioğlu'na anlattı.

 

"Dışardan sıcak para girişine çok bağlı bir ülkeyiz. Fed ve Avrupa Merkez Bankasının politikalarının etkisiyle dünyada borçlanma maliyeti çok düşmüştü. Bedava para yağıyordu. O zaman biz hiç tedbir almadık. Şimdi ABD ve Avrupa ekonomileri nispeten toparlanırken, bu paralar çekilirken bizim borçlanma maliyetlerinin çok yükseldiği bir ortamda bulduk."

 

"Türkiye'nin en büyük şirketleri B planlarını bırakıp C planlarına geçti. Kriz derinleşirse kimi atacaklarını belirledi. Geçen hafta büyük bir şirkete ekonomi sunumu yaptım. Sadece tek bir şirketinde 750 kişi çalışıyor, bunların 150'sini atmak üzere hazırlık yapmışlar..."

 

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - TULUHAN TEKELİOĞLU