Durmuş Yılmaz: Yaklaşan cisim çarpmak üzere, ülke IMF kapısına dayandı

11 Ekim 2018 Perşembe 21:15
Durmuş Yılmaz: Yaklaşan cisim çarpmak üzere, ülke IMF kapısına dayandı
"2002'de ne devraldıysanız, bir iki tane gösterge hariç ona geri döndünüz. Bunun adı krizdir; ‘Kriz yok' demek bizatihi krizin kendisidir"

Merkez Bankası eski başkanı, İYİ Partili Durmuş Yılmaz, ekonomik krizle ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu.

 

Yılmaz, “Daha önce bir cisim yaklaşıyor demiştim, şimdi o cisim bize çarpmak üzere” dedi.

 

Türkiye ekonomik krizde ancak Tayyip Erdoğan 'kriz yok' iddiasında. Zam üstüne zam haberlerinin yanı sıra pahalılaşan hayat standartları, her gün gelen konkordato ilan eden şirket haberleri...

 

Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, "İktidar mart ayındaki seçime kadar ayağını sürüyor ama bu sizi oraya götürmeyebilir; götürse bile mart ayından sonra mutlaka bir kaynak bulmaya gideceksiniz, gideceğiniz yer de IMF'dir" dedi.

 

TBMM'de Kalkınma Bankasıyla ilgili kanun teklifi üzerinde konuşan Yılmaz, şöyle dedi:

 

"Bu iktidar ülkeyi toplamda altı yıl IMF'yle birlikte yönetti. IMF ev ödevlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etti, o günkü kurdan 28 milyar dolarlık bir tutarı serbest bıraktı. Bu paranın 24 milyarını bu iktidar kullandı. İktidara geldiğinizde kucağınızda bir borç bulmadınız, bulduğunuz bir program vardı, onu uyguladınız. Ama bugün sanki IMF'yle anlaşmayı siz uygulamamışsınız gibi, bu harcamaları siz yapmamış gibi topluma yanlış bilgi veriyorsunuz.

 

2002'de IMF programıyla iktidara geldiniz ama 16 yılın sonucunda ülkeyi getirdiğiniz nokta 2002'deki durumdur. 2002'de TÜFE yüzde 29.75; ÜFE yüzde 30.84 idi. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla sizin yüzde 30.84 olarak aldığınız Toptan Eşya Üretici Fiyatları Endeksi yüzde 46. Neredeyse 1.5 katı. 11 Kasım 2002'de Merkez Bankası’nın gecelik borç alma faizi yüzde 44, borç verme faizi yüzde 51 idi. Bugün sanayicinin, tüccarın, işadamının muhatap olduğu faiz yüzde 40'lara dayanmış durumda. İhracatçıya ödemeniz gereken KDV 40 milyar doları aştı."

 

"İnşallah olmaz ama göreceksiniz bu ülke IMF'nin kapısına dayandı" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

 

"Kurtarmak için zaman hâlâ var. Danışmanlık hizmeti satın aldığınız şirket bu parayı sağlayamaz. IMF büyük sermayenin temsilcisi. Büyük sermayenin çıkarlarını düşünür ve ona göre plan-proje koyar önünüze, nitekim 2001 krizinde olduğu gibi. Şu anda can havliyle fiyat artışlarını vesaireyi ortadan kaldırabilmek için birtakım tedbirler alıyorsunuz. Bu tedbirlerin ekonomi kitabında hiç yeri yok. Bunlar narh ekonomisiyle, kontrollerle vesaireyle çözülecek işler değil.”

 

Yılmaz, “Bugünden gerekli tedbirleri alın ki daha güçlü bir pazarlık yapabilmek için masaya oturmanın imkânlarını arayın. 2002'de ne devraldıysanız, bir iki tane gösterge hariç, ona geri döndünüz. Bunun adı krizdir; ‘Kriz yok' demek bizatihi krizin kendisidir” dedi.

 

KAYNAK: AHVAL