Dünya yazarı Resul Kurt: Dövizle maaşı kimler alabilecek?

12 Ekim 2018 Cuma 12:11
Dünya yazarı Resul Kurt: Dövizle maaşı kimler alabilecek?
"Türkiye’ye döviz üzerinden yapılan ekonomik baskılara karşı alınan önlemlerden birisi de başta gayrimenkul kiraları olmak üzere bir kısım sözleşmelerin Türk Lirası olarak yapılma zorunluluğu olduğunu görmekteyiz."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kısa bir süre önce yayımladığı genelge ile iş ve kira sözleşmelerinin döviz cinsi üzerinden değil Türk Lirası üzerinden yapılması kararı almış, mevcut anlaşmaların da 30 iş günü içinde TL'ye göre revize edilmesine hükmetmişti.

 

Dünya Gazetesi yazarı Resul Kurt, kimi anlaşma ve sahiplerinin ise, bu hükümlerden muaf olduğuna dikkat çekiyor.

 

Yabancı uyruklu kişiler ile yapılacak iş sözleşmelerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli yapılmasının mümkün olduğuna değinen Kurt, mavi kartlı kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığı olmaması sebebiyle döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak maaş alması ve iş akdi yapmasına izin verildiğini belirtti. 

 

Döviz yerine TL ile kira ve iş sözleşmelerinin TL ile yapılmasının ardında, hammaddeyi yurtdışından tedarik eden firmalarda başlayan ve hızla diğer şirketleri de etkileyen ekonomik manipülasyonu sona erdirme niyeti bulunduğuna dikkat çeken Kurt, bu sayede, döviz ile çalışan firmaların kur üzerinde baskı yapmamasının sağlandığını ifade etti. 

 

Kurt, çifte vatandaşların dövizle iş akdi ve kira sözleşmesi yapmalarının ise mümkün olmadığının altını çizdi. 

 

Yönetmelik ile, AVM'ler de artık döviz ile sözleşme yapamayacak.

 

Bu tarihten sonra eğer taraflar anlaşamazsa, 2 Ocak 2018’den önce imzalanan sözleşmelerde, 2 Ocak kuru dikkate alınacak. 2 Ocak’tan sözleşme bedelinin yeniden belirlendiği tarihe kadarki aylık TÜFE’ler de, eklenerek yeni sözleşme rakamı bulunacak. AVM ve konut sözleşmeleri de böyle güncellenecek. Bu gayrimenkuller için, birinci yılın sonunda, yine TÜFE kullanılarak rakam güncellemesi yapılacak.

 

Kararın ardından bu kurala uymayanların tespiti için başlatılacak denetimlerde, sözkonusu kurum ve kişilere 52 bin 600 TL’ye kadar para cezası kesilebilecek.

 

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen, 17 Eylül tarihli köşe yazısında Türkiye’de yerleşik şirketlerin kendi aralarında düzenledikleri bazı sözleşmeleri TL üzerinden yapması zorunluluğu bulunduğunu hatırlattıktan sonra, cezada üst sınırın 52 bin 600 TL olduğunu, alt sınırın ise 6 bin 300 TL’de kaldığını belirtti.

 

Cezaya gecikme zammı uygulanacağını da dile getiren Türkmen, aynı suçun iki kez işlenmesi halinde ise cezaların iki katına çıkarılacağı uyarısında bulundu.