Dünya yazarı Kerim Ülker: Doğuş Grubu, Rusya’dan çekiliyor önce bankayı sattı, sıra perakendede

12 Ekim 2018 Cuma 12:00
Dünya yazarı Kerim Ülker: Doğuş Grubu, Rusya’dan çekiliyor önce bankayı sattı, sıra perakendede
Pek çok büyük şirket gibi Doğuş Grubu da borçlarını yeniden yapılandırdı. Bu sürede küçülmeye giden şirketin Rusya'dan çekildiği iddia ediliyor.

Dünya Gazetesi yazarı Kerim Ülker, grubun önce sahip olduğu bankayı elden çıkardığını şimdi de perakende sektöründeki varlıklarını satmaya hazırlandığını yazdı.

 

12 Ekim tarihli yazısında Ülker, Bloomberg haber ajansının geçtiğimiz günlerde, Doğuş Grubu'nun Avrupa'nın güneyindeki mal varlıklarını satışa çıkardığını, bunların arasında İtalya’daki Capri Palace ve Aldrovandi, Hırvatistan’daki Villa Dubrovnik, İspanya’daki Hotel Villa Magna gibi lüks otellerin de bulunduğunu belirtti.

 

Küçülmenin Avrupa'daki mülklerle sınırlı olmadığına dikkat çeken Ülker, yazısını şöyle sürdürdü:

 

"Hatırlanacağı üzere Doğuş, Garanti Bankası’ndaki çoğunluk hisselerini İspanyol finans devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’ya (BBVA) sattıktan sonra 2016'da Rusya’daki ilk satışını yapmıştı. Grubun Rusya’da faaliyet gösteren bankası Commercial Bank GarantiBank Moscow AO’nun tamamı 40 milyon dolara Sovcombank’a satılmıştı. Doğuş’un Rusya’daki yeni satışı ise perakende ile ilgili."

 

Amerikalı mobilya ve ev eşyası perakende zinciri Crate & Barrel'i Türkiye'ye getiren Doğuş Grubu'nun bu markayla yollarını ayırmaya başladığına değinen Ülker, yedi mağaza hedefiyle çıkılan yolda tüm mağazaların ekonomik krizle birlikte tek tek kapatıldığını kaydetti.

 

Crate & Barrel ile Doğuş Grubu’nun Rusya'ya dört yıllık süreçte yaptığı yatırımın, 50 milyon dolara yaklaştığını ifade eden Ülker, "Lüks segmentte mobilya ve aksesuar satışı yapan ABD’li markanın Rusya’da pek tanınmaması bu kararın ana sebeplerinden biri olarak görünüyor" yorumunu yaptı.

 

Borçları için bankalarla görüşen Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, “2 yıl faiz, 4 yıl anapara ve faiz ödemeli bir plan yaptık. 2,3 milyar euro borca 3,6 milyar euro teminat verdik. Yakın zamanda imzalanmasını bekliyoruz” diye konuşmuştu.

 

Şahenk, çekilme ile ilgili şunları söylemişti:

 

"Bankalarımıza hak hukuk çerçevesinde en doğru olan nakit akışlarını çıkarıp bir program sunduk. Borçlardan ne bir kesinti ne de iskonto istedik. Faizi piyasada neyse ona göre oluşmasına bakıyoruz. Teminatsız olan bankalarımız da vardı, hepsi yüzde yüz elliye yakın teminatlanmış da oluyor. Bu tür yapılandırmalar normaldir. Dünyanın önemli şirketleri bile zaman zaman yapar. Hiç gocunmadım."

 

Yeme içme ve eğlence sektöründe yaptıkları yatırımları anlatan Şahenk, “Şu anda 1,2 milyar dolar büyüklüğe ulaştık. Sektörde hedefimiz 8 milyar dolarlık bir grup yaratmak. Otel grubumuzda yeniden bir yapılandırmaya gidiyoruz. Yeni otel alımı gibi satımı da olabilir. Artık daha yüksek markalara gitmek istiyoruz. Galataport’a şimdi Peninsula Grubu geliyor. Biz Four Seasons, Ritz olmayacağız. Galataport inşallah en geç 2020’nin şubat ya da mart ayı gibi tamamlanacak" dedi.