Dünya yazarı Alaattin Aktaş: Merkez faizi artırır mı, artırmalı mı?

16 Nisan 2018 Pazartesi 10:37
Dünya yazarı Alaattin Aktaş: Merkez faizi artırır mı, artırmalı mı?
Ekonomistlerin büyük bölümü bugünlerde yaşanan döviz artışının temel nedeni olarak Merkez Bankası faizlerinin düşük olmasını gösteriyor. Faiz bir hap ve alınınca tüm sorunlar geçecekmiş gibi...

Tabii, Türkiye gibi cari açığı yüksek bir ülkede, doğrudan yabancı sermaye çekemiyorsanız, finansman sağlamak için sıcak parayı davet etmek bunun için de kısa vadeli faizlere cazibe kazanmak önemli bir etken.

 

Ancak faize odaklanmak bir başka konunun gözden kaçırılmasına neden oluyor. O da mali disiplin. Yani kamunun harcamaları. 2019 seçimleri öncesi erkenden başlayan seçim yatırımları kamunun pek çok alana kaynağı belirsiz para akıtmasına neden oldu ve oluyor.

 

Asgari ücrette desteklerin devam etmesi, kamuda 1 milyon ek istihdam, pek çok alanda sağlanan sübvansiyonlu krediler, destekler vb. Tüm bunlar kemer sıkması beklenen Türkiye’nin tersine yaptığı ekonomik aktiviteler ve iktidar oy oranlarını koruyabilme gayesiyle bu yolda yürümeyi doğru kabul ediyor. 

 

Dünya’dan Alaattin Aktaş da ekonomi yönetiminin bu açmazını dile getiriyor. Yazar, ‘Varsayalım Merkez Bankası faizi artırdı, parasal sıkılaştırmayı daha da belirginleştirdi.

 

Ekonomideki tüm sıkılaştırmayı Merkez Bankası tek başına gerçekleştirebilir mi?’ sorusunu soruyor. Ekonominin daha da genişlemesi yönünde adımlar atılıyorken Merkez Bankası’nın aldığı önlemler tek başına işe yarayıp yaramayacağının sorgulanması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor:

 

‘Şunun şurasında yerel seçime bir yıl bile kalmadı. Cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçime ise bir buçuk yıl kalmış durumda. Türkiye hayati seçimlere doğru yol alırken genişlemeci politikalar terk edilmeyeceğine göre Merkez Bankası faizi artırsa ne olur, artırmasa ne olur; Merkez’in atacağı adım, ancak be ancak kısa süreliğine sancıyı dindirir, hastalık devam eder.’