‘Ben hep 50 liralık alıyorum’ diyen de zararda

15 Nisan 2018 Pazar 10:42
‘Ben hep 50 liralık alıyorum’ diyen de zararda
İstanbul'da araç sahibi olan vatandaşlar, yılbaşından bu yana üç ay sekiz gün içerisinde her fullediği depo için 25 TL daha fazla para ödüyor.

Son günlerde benzin ve motorin fiyatına yapılan art arda zamlar vatandaşın kesesini zarara uğrattı. İstanbul'da araç sahibi olan vatandaşlar, yılbaşından bu yana üç ay sekiz gün içerisinde her fullediği depo için 25 TL daha fazla para ödüyor. Ayda iki kez deposunu dolduranlar 50 TL zararda. Benzin fiyatları böyle kalsa bile yıl sonuna kadar zarar 400 TL'ye çıkıyor. Çıkan bu rakamda normal bir ailenin bir aylık mutfak masrafı demek.

 

Sözcü gazetesinde yer alan hesaplama göre, İstanbul’da hemen hemen her vatandaşın kullandığı ve kompakt otomobil adı altında geçen (Golf- Megan-Focus) gibi araçların deposu ortalama 50 litreye doluyor. Bu sınıftaki araçlara sahip olan vatandaşlar eskiden deposunu 279 TL'ye doldururken, yapılan zamlarla birlikte artık 304,5 TL’ye dolduruyor.

 

Diğer bir sınıf olan hafif ticari araçların ise (Fiorino- Nemo) deposu 45 litreye doluyor. Eskiden bu aracın deposunu 251,1 TL’ye fulleyen vatandaş, şimdi 274,5 TL’ye dolduruyor. Diğer araçlara göre daha büyük depoya sahip olan ticari araçlar ise (Crafter, Sprinter, Transporter) deposunu 70 litreye dolduruyor.