Bakan Nebati: 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 artış yaptık

4 Temmuz 2022 Pazartesi 16:21
Bakan Nebati: 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 artış yaptık
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, twitter hesabından Haziran ayı enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyon rakamları ve netleşen memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili açıklama yaptı.

 

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Nebati, "2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık." dedi.

 

Nebati atılan bütün adımlara rağmen enflasyondaki yükselişin küresel ekonomideki gelişmelerden etkilendiğini şu sözlerle ifade etti:

 

"Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

 

"Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır.

 

"Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.

 

"Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir."