YÖK’ten üniversitelere talimat: Sınav ve ders çizelgeleri, cuma namazı saatlerine göre ayarlansın

8 Nisan 2018 Pazar 14:58
YÖK’ten üniversitelere talimat: Sınav ve ders çizelgeleri, cuma namazı saatlerine göre ayarlansın
YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazıda, sınav saatleri ve ders çizelgeleri hazırlanırken cuma namazı saatlerinin göz önünde bulundurulması istendi.

Üniversitelerde, sınav ve derslerin cuma namazıyla çakışması ile ilgili skandal bir gelişme yaşandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin cuma namazı saatine dikkat ederek sınav ve ders programı hazırlamalarını istedi.

 

‘Dini inanç hürriyeti’

 

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er imzalı yazıyla üniversiteler cuma namazı konusunda uyarıldı. Yazıda cuma namazı konulu 2016 tarihli Başbakanlık genelgesi hatırlatılarak, sınav ve ders çizelgelerinde bu hususa dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.

 

Bütün üniversitelere gönderilen yazıda “Kurulumuza intikal eden görüş ve talepler doğrultusunda; anayasa ile güvence altına alınmış olan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak ilgi genelge kapsamında öğrenci ve personelin haklarının korunmasının önemini hatırlatma gereği doğmuştur” denildi.

 

Yazının devamında ise gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edilerek şu cümlelerle üniversite yönetimleri uyarıldı:

 

“Yükseköğretim kurumlarımızda mesai, ders, sınav ve uygulama saatlerinin Cuma namazı saati ile çakışması halinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bir aksaklığa meydan vermeden gerekli tedbirler alınarak isteyen akademik ve idari personel ile öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması; mesai saatleri ve/veya ders çizelgeleri, uygulama ve sınav saatlerinin bu doğrultuda düzenlenmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”