Kontenjanlar boş kaldı, YÖK olumlu karşıladı: “Sonuçlar beklentilerin üzerinde gerçekleşti”

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:09
Kontenjanlar boş kaldı, YÖK olumlu karşıladı: “Sonuçlar beklentilerin üzerinde gerçekleşti”
YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre, üniversitelerde 177 bin kontenjan boş kaldı. YÖK, “Sonuçlar beklentilerin üzerinde gerçekleşti” değerlendirmesini yaptı

Yüz binlerce öğrenci için hüsranla sonuçlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Önlisans ve lisans bölümlerinde toplam 177 bin 103 kontenjan boş kaldı.

 

Üniversiteye geçişte bu yıl ilk kez uygulanan sistemin plansızlığı ek yerleştirme sonuçlarıyla bir kez daha gün yüzüne çıktı. ÖSYM’nin ilk açıkladığı verilere göre üniversitelerde boş kalan 128 bin kontenjanın ek yerleştirmelerde 177 bine yükseldiği ortaya çıktı. Buna göre, 50 bin öğrenci hak kazanmasına karşın üniversitelere kayıt işlemini gerçekleştirmedi.

 

İlk yerleştirme sonuçlarına göre, devlet üniversitelerinin dört yıllık bölümleri için boş olan 58 bin kontenjan ek yerleştirme öncesinde 104 bine yükseldi. Kayıt hakkını kullanmayan 46 bin öğrenciden kaynaklı artan kontenjanlar ek yerleştirmelerde de dolmadı. Ek yerleştirme ile lisans bölümlerine sadece 18 bin 137 öğrenci yerleşirken lisans bölümlerinde boş kalan kontenjan sayısı 86 bin 400 oldu.

 

177 bin kontenjan boş

 

Benzer bir tablo üniversitelerin iki yıllık bölümlerinde de kendini gösterdi. İlk yerleştirmede 22 bin boş kontenjanı olan ön lisans bölümlerinin ek yerleştirme kontenjanları, kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrencilerle birlikte 112 bine fırladı. ÖSYM’nin verilerine göre, ilk tercih döneminde ön lisans programlarına kayıt hakkı kazanan 90 bin öğrenci üniversitelerin kapısını çalmadı. Önlisans bölümleri için 21 bin olan boş kontenjan sayısı ek yerleştirmenin ardından katlanarak 45 bine yükseldi.


Devlet üniversitelerinde boş kalan kontenjanların toplamı 131 bin oldu. YKS 2018’in ardından vakıf üniversiteleri, KKTC üniversiteleri ve diğer ülkelerdeki Türkiye’ye bağlı üniversiteler de göz önüne alındığında 119 bini lisans bölümleri olmak üzere toplam 177 bin 103 kişilik boş kontenjan kaldı.

 

“Plansızlık gözler önüne serildi”

 

Tercih yapma hakkı olup da tercih yapmayan öğrenci sayısındaki yüksekliğin yükseköğretim alanındaki plansızlığı ortaya koyduğunu söyleyen Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “YÖK’ün planlaması öğrencilerin beklentileri ve gereksinimleriyle örtüşmüyor” dedi. Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin yüzde 48’inin, sınava başvuran öğrencilerin ise yüzde 60’ının üniversite dışında kaldığına dikkati çeken Bozdoğan, “Tek başına bu veriler dahi fakültelerin ve bölümlerin hatalı planlandığını gözler önüne seriyor” diye konuştu. Bozdoğan, öğrencilerin yoğunlukla iki yıllık bölümlere yerleştiğinin altını çizerek bunun Türkiye’nin ekonomik durumundan kaynaklandığını ifade etti. Üniversite dışında kalan öğrencilerin büyük bölümünün geçici ya da kayıt dışı işçi olduğunun altını çizen Bozdoğan, “Lisans düzeyinde 108 bin 295 bin kontenjan varken öğrencilerin sadece yüzde 17’si yerleşti. Önlisanstaki açık kontenjanlara yerleşenlerin oranı ise yüzde 70. Önlisans bölümlerinin büyük kısmının mesleki eğitimin devamı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Gençler bir an önce hayata atılmak ve mümkünse para kazanmak derdindeler” ifadelerini kullandı.

 

YÖK tablodan memnun

 

Ek yerleştirme sonuçlarında oluşan olumsuz tabloya karşın YÖK, başarısızlığı görmezden gelerek olumlu bir çerçeve çizdi. YÖK’e göre, ek yerleştirme sonuçları adaylar üzerinde yapılan anketlere dayalı rasyonel planlamayı haklı çıkardı. Ek yerleştirme sonuçlarında 2017 yılına kıyasla artış olduğunu bildiren YÖK, ek yerleştirme sonuçlarının olumlu anlamda, “Beklentilerin üzerinde” gerçekleştiği değerlendirmesinde bulundu. Hak kazanmasına rağmen üniversiteye kayıt olmayan aday sayınının yüksekliğini yok sayan YÖK’ün “Ek yerleştirmede yerleşen aday sayısında yaşanan bu artış, ilk yerleştirmede üniversiteli olamayan adayların yükseköğretim alma konusundaki isteklerinin açık bir göstergesidir” açıklaması dikkati çekti.

 

Kaynak: BirGün / Mustafa Mert Bildircin