"Gönüllü öğreticiler": Muğla’da din derslerine öğretmenler değil, tarikat üyeleri giriyor!

18 Ocak 2018 Perşembe 21:07
Muğla'da bazı okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine öğretmenlerin değil cemaat ve tarikat üyelerinin girdiği ortaya çıktı

Muğla’da bazı ilkokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine okulda o branş öğretmeni olmasına rağmen “gönüllü öğreticiler” adı altında bazı cemaat ve tarikatlara üye olan kişilerin girdiği ortaya çıktı.

 

Başka okullarda da derse giriyorlar

 

Muğlagazetesi’nden Mustafa İnci’nin haberine göre; her şey bir öğrencinin annesine “anne yaşlı stajyer olur mu” sorusunu sormasıyla ortaya çıktı. Velilerin araştırmaları sonrasında, bu kişilerin bir çok okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girdiği görüldü.

 

Yaklaşık bir ay önce Şahidi ve Cumhuriyet İlköğretim okullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine dışarıdan bazı cemaat ve tarikat üyesi öğretmen dahi olmayan kişilerin girdiğini belirten gazete, bu kişilerin sadece bu iki okula değil başka ilköğretim okullarında da derslere girdiklerini ortaya çıkardı.

 

Öğretmen değiller

 

Şahidi İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Türdü 100’üncü Yıl İlköğretim Okulu ve İMKB İlköğretim Okulunda da derslere girmeye başlayan “hocalar”, bu okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin olmasına rağmen derslere dışarıdan giriyor ve sınıflarda akıl dışı hurafelerle çocukları hedef alıyor.

 

Haberde, Şahidi İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Türdü 100’üncü Yıl İlköğretim Okulu ve İMKB İlköğretim Okulunda derslere girenlerin sayısının 22 kişi olduğu belirtiliyor.

 

Asıl meslekleri neler?

 

Mustafa İnci, bu kişilerin isimlerinin elinde olduğunu, Muğla Valiliği ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü isterse verebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Ama zaten Muğla İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberi olmadan bu işlerin yapılması mümkün değil tabi ki…”

 

Haftanın belli günlerinde bu ilköğretim okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren kişilerin asıl meslekleri ise; hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayanlar şeklinde listeleniyor.

 

Öğrenci velilerinin bu durum karşısında isyan ettiği ve bir çoğunun bu okulların müdürlerine dilekçe ile başvuruda bulunduğu belirtiliyor.