Diyanet okullara giriyor: Gençlik çalışmaları müftülükler tarafından yürütülecek, her okula ayrı plan yapılacak

11 Şubat 2018 Pazar 10:42
Diyanet okullara giriyor: Gençlik çalışmaları müftülükler tarafından yürütülecek, her okula ayrı plan yapılacak
Gençlik çalışmaları müftülükler tarafından yürütülecek. Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri ‘Cazibe Merkezi’ olacak! Her okula ayrı plan yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı “Gençlik Çalışmaları Yönergesi”ne göre, Diyanet personeli okulları düzenli aralıklarla ziyaret edecek, “gençlerle iletişime geçecek”. Gençlik çalışmaları müftülükler tarafından yürütülecek.

 

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaptığında bu tehlikeye dikkat çektiklerini hatırlatarak, “Asıl planlananın nöbet meselesi değil bu olduğunu o zaman ifade etmiştik. Milli Eğitim artık Milli Diyanet Bakanlığı haline fiilen dönüşmüş durumda” dedi.

 

Yönergeye göre gençliğe yönelik çalışmalar şöyle olacak:

 

* Genç kitleler ile iletişimi sağlayacak sistematik ve dinamik bir teşkilat yapısı oluşturulacak; sosyal medya alanlarından faydalanılacak, ortak bir iletişim ağı oluşturulacak.

 

* Gençler için vatan, ezan, bayrak gibi konularda eğitsel materyaller geliştirilecek. n Gençlik çalışmaları, müftülükler tarafından yürütülecek. Diyanet tarafından alana özgü “müfredatlı” çalışma programları hazırlanacak. Yapılan çalışmalar raporlanacak.

 

* Diyanet, üniversite akademi programlarının işleyişini de takip edecek. Öğrenci yurtları ve gençlik merkezlerinde manevi rehberler ile yürütülen hizmetleri koordine edecek.

 

* Mahalle ve köylerde gençlik sorumluları görevlendirilecek. Diyanet, eğitim faaliyetlerinde yalnızca kendisine bağlı personelden değil, “genç gönüllü”lerden de faydalanacak.

 

* Okullar Diyanet çalışanları tarafından düzenli olarak ziyaret edilecek. Düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçilecek.

 

* Şehirde yaşadığı halde okul süreçlerinin dışında kalan gençlerle kırsal alanda ikamet eden gençlere yönelik de çalışmalar yapacak

 

* Diyanet’in genç gönüllüleri arasından üniversite, fakülte, okul ve sınıflarda, okul temsilcileri belirlenecek.

 

* Gençlik çalışmalarının yaygınlaştırılabilmesi ve daha etkin hale getirilmesi amacıyla okullara göre planlamalar yapılacak.

 

SOHBETLER KISA OLACAK

 

* Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri’nde, gençlik sohbetleri, okuma programları, ahlak ve değerler eğitimi, genç girişimcilik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlenecek.

 

* Gençlerle birebir iletişimin hedeflendiği gençlik sohbetleri, gençlerin ihtiyaç ve beklentilerine göre planlanacak. Sohbetlerin uzun tutulmamasına özen gösterilecek.

 

* Okulların yoğun olduğu mahallelerde gençler için, “cazibe merkezi” olacak Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri açılacak.