7 öğrencinin kaydolduğu imam-hatip ortaokulu açılamadı

25 Eylül 2018 Salı 12:07
7 öğrencinin kaydolduğu imam-hatip ortaokulu açılamadı
Dindar nesil yetiştirme projesinin bir parçası olarak, Türkiye'nin dört bir yanında sayıları hızla artan, mevcut meslek ve düz liseleri de dönüştürülerek imam hatip lisesine çevrilen okullara yönelik talepte büyük bir düşüş yaşanıyor.

Bunun son örneğini, Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde, meslek lisesiyken imam hatip okuluna dönüştürülen Gerzeli İmam Hatip okulu oluşturuyor.

 

Yeni eğitim-öğretim yılında sadece yedi öğrencinin kayıt yaptırdığı okul bu nedenle açılamadı. Yetkililer, okulda tadilat yapıldığı gerekçesi ile eğitim-öğretime açılamadığını iddia ederken, Eğitim-İş Sendikası duruma tepki gösterdi.

 

Birgün Gazetesi'nden Yağmur Öztürk'ün haberine göre, daha önce meslek lisesi olan okul, tadilattan geçirilerek imam-hatip lisesi yapıldı. Okula müdür, müdür yardımcısı ve yedi öğretmen atanırken, yeterli sayıda öğrenci kayıt yaptırmayınca okul da açılamadı. 

 

Eğitim-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, sadece yedi öğrencinin kayıt yaptırması üzerine imam hatip ortaokulunun açılmamasına karar verildiğini ve yedi öğrencinin de başka okullara dağıtıldığını kaydetti.

 

Okulda halen müdür ve müdür yardımcısı görevlerine devam ederken, iddiaya göre, atanan öğretmenler de başka okullara tayin istedi. Okul yetkilileri ise binanın tadilatı bitmediği için açılışının yeni eğitim öğretim dönemine yetişmediğini söyledi.

 

Aydoğan, yedi kişinin kayıt yaptırmasını 'ihtiyaç yok demek ki' sözleriyle yorumladı ve ekledi:

 

"Biz bu binanın Anadolu lisesine ya da ortaokula dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bölgede ikili eğitim yürüten ortaokullar var. Bu binanın boş kalmasındansa ikili eğitim yapan ortaokula tahsis edilmesi gerekir."