Trump: Hazır ol Rusya, füzeler gelecek

11 Nisan 2018 Çarşamba 14:06
Trump: Hazır ol Rusya, füzeler gelecek
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin'in 'ABD'nin Suriye'ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya'nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağı' açıklamasına yanıt verdi.

Trump, Twitter'dan şu mesajı paylaştı:

 

''Rusya, Suriye'ye gönderilen her füzeyi, tüm füzeleri vurma yemini ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü şirin, yeni ve ''akıllı!'' (füzeler) gelecek.''

 

'GAZLA ÖLDÜREN HAYVAN'

 

Daha önce 'hayvan' dediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan bu kez 'Gazla Öldüren Hayvan' diye söz eden Trump, Rusya'ya hitaben şöyle devam etti:

 

''Kendi halkını katledip bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan ile ortak olmamalıydın.''

 

 

TRUMP'TAN İKİNCİ TWEET: SİLAH YARIŞI DURSUN MU?

 

Bu sözlerin ardından ABD ile Rusya arasında savaş çıkacağı spekülasyonları yapılması üzerine Trump, 41 dakika sonra ortalığı yatıştırmaya yönelik ikinci bir tweet attı. Rusya'ya füze atma tehdidinden silah yarışını durdurma çağrısına geçiveren ABD Başkanı, bu kez şunları yazdı:

 

''Bugün Rusya ile ilişkimiz Soğuk Savaş da dahil olmak üzere her zamankinden daha kötü. Bunu gerektiren bir sebep yok. Rusya'nın ekonomisine yardım için bize ihtiyacı var, bunu yapması çok kolay olurdu ve bizim de tüm ulusların birlikte çalışmasına ihtiyacımız var. Silah yarışı dursun mu?''

 

 

CUMHURİYETÇİLERİN ÖNEMLİ SESİNDEN HALKA ÇAĞRI: SAVAŞA HAYIR DEYİN

 

ABD'nin en önde gelen liberter siyasetçisi olan, ABD Başkanlığı için üç kez adaylığını koymuş olan Temsilciler Meclisi üyesi Ron Paul ise Trump'ın savaş hazırlıklarına karşı sesini yükseltti.

 

Amerikan halkına bulundukları bölgenin Temsilciler Meclisi'ndeki üyesini veya Beyaz Saray'ı arayarak savaşa karşı çıkma çağrısı yapan Teksaslı milletvekili, Trump'ın geçmişte Suriye'ye saldırılmasına karşı çıktığını da hatırlattı:

 

''Temsilcilerinize ve/ya Beyaz Saray'a daha hala telefon açmadınız mı?… Suriye'de savaşa HAYIR! Hatta bunu Trump'ın ABD Başkanı olmadan önce sarf ettiği sözlerle de söyleyebilirsiniz.''