Putin ve Ruhani, 'Suriye'yi konuşmak için biraraya geliyor

27 Mart 2017 Pazartesi 20:05
Putin ve Ruhani, 'Suriye'yi konuşmak için biraraya geliyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yarın Moskova'da bir araya gelecek.

Sputnik'e konuşan Rus siyaset uzmanı Vladimir Sajin, bölge siyaseti ve ekonomik durum açısından kritik önem taşıyan zirveyi değerlendirdi.

 

'EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ SURİYE KRİZİ'

 

Putin ve Ruhani'nin ekonomik konuları ve dış politikaları da güncel meseleleri ele alacağını belirten Sajin, iki liderin, ABD'de Ocak ayında göreve başlayan Başkan Donald Trump yönetiminin politikalarını da masaya yatıracağını kaydetti.

 

Sajin'e göre, yarınki zirvenin en önemli konularından biri Suriye krizi olacak.

 

Rus uzman, "Rusya ve İran, Suriye'de birlikte hareket ediyor ancak burada belirli zorluklar yaşandığı ve birtakım fikir ayrılıkları olduğu da herkes tarafından biliniyor" diye konuştu.

 

'EKONOMİK İLİŞKİLERE BÜYÜK BİR YER AYRILACAK'

 

Putin-Ruhani görüşmesinin önemli bölümünün iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde yaşanan sorunlara ayrılacağını düşünen Sajin, "Moskova ve Tahran'ın bu konuda yapması gereken çok iş var. Zira ikili ticaret hacmi 2 milyar dolar civarında ve bu rakam, Rusya ve İran gibi iki ülke için son derece düşük" yorumunu yaptı.

 

Öte yandan Sajin, Putin-Ruhani zirvesinin sonunda 10'un üzerinde büyük ölçekli anlaşma imzalanacağını aktardı.

 

Son yıllarda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan "çok azının uygulamaya konduğunu" da anımsatan Rus uzman, "yarın imzalanacak anlaşmaların hayata geçmesini umduğunu" kaydetti.

BENZER HABERLER