İran'dan Kerkük açıklaması: Kürt bayrağı asılması gerginliği artıracaktır

3 Nisan 2017 Pazartesi 22:05
İran'dan Kerkük açıklaması: Kürt bayrağı asılması gerginliği artıracaktır
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Kerkük'e Kürt bayrağı asılması kararının gerginlik çıkaracağını söyledi.

İran, Kerkül İl Meclisi’nin kentteki tüm resmi dairelere, Irak bayrağının yanı sıra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının da asılması kararana tepki gösterdi.

 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, imzasıyla bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Irak bayrağı dışında her hangi bir başka bayrağın Kerkük’te göndere çekilmesi, Irak anayasasına aykırı olup, gerginlik yaratacak bir harekettir” ifadelerine yer verildi.

 

DİYALOG ÇAĞRISI

 

İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediğini ifade eden Kasımi, “ülkedeki tüm grupları anayasaya bağlı kalmaya ve ihtilaflarını yasal yöntemlerle diyalog çerçevesinde çözmeye” çağırdı.

 

Açıklamada, “IŞİD terör örgütüyle mücadele, Irak devleti ve halkının en önemli meselesidir. Iraklı bazı tarafların Kerkük’te yaptığı hareket, Irak devleti ve halkının enerjisinin bir bölümünü terörle mücadele yerine iç siyasi çekişmelere yönelmesine neden olacağından dolayı da kaygı vericidir” denildi.

BENZER HABERLER