Christine Lagarde'ın kitaplığında Adnan Oktar'ın 'Yaratılış Atlası' kitabı yer aldı

29 Haziran 2020 Pazartesi 19:43
Christine Lagarde'ın kitaplığında Adnan Oktar'ın 'Yaratılış Atlası' kitabı yer aldı
Canlı yayın sırasında Lagarde’ın kütüphanesinde görülen kitap, Fransa’da 2007 yılında yasaklanmıştı.

Eski IMF Başkanı Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın internet üzerinden katıldığı bir zirvede arkasındaki kütüphanede Adnan Oktar'a ait bir kitap göründü.

 

Canlı yayın sırasında Lagarde’ın arkasındaki kütüphanede bulunan kitabın, Oktar'ın 2006 yılında ‘Harun Yahya’ mahlasıyla yayımlanan ‘Yaratılış Atlası’ adlı kitabının Fransızca baskısı (L'atlas de la Création) olduğu anlaşıldı.

 

Fransa’da 2007'de yasaklanmıştı

 

Türkiye ve dünyada yaygın olarak dağıtılan kitabın içeriği hem yurt içinde hem de yurt dışında tartışmalara neden olmuştu.

 

IMF eski başkanı olan Lagarde'ın ülkesi Fransa'da da okullara ücretsiz gönderilen kitapla ilgili Fransa Mili Eğitim Bakanlığı 2007 yılında yasaklama kararı almıştı.

 

Dünya genelinde birçok bilim insanı, evrim teorisini çürütme iddiasını taşıyan kitapta birçok bilimsel hata tespit etmiş, kitapta birçok gerçek dışı unsurun yer aldığı ortaya çıkmıştı.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde de konu tartışmalara neden olmuş, Avrupa genelinde kitabın okullarda bulundurulmaması için kararlar alınmıştı.

 

Oktar'ın suç örgütü soruşturması kapsamında tutuklanması sonrası, Türkiye’de de kitaplar bazı kütüphanelerden toplatılmıştı.