AKPM, IŞİD'in eylemlerini resmen soykırım olarak tanıdı

12 Ekim 2017 Perşembe 21:25
AKPM, IŞİD'in eylemlerini resmen soykırım olarak tanıdı
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa Konseyi’ne üye ülkelere, terör örgütü IŞİD’in Irak ve Suriye’deki eylemlerini resmen soykırım olarak tanıma çağrısı yaptı. Çağrı oybirliğiyle kabul edildi.

Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre,Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa Konseyi’ne üye ülkelere, IŞİD'in Irak ve Suriye’deki eylemlerini resmen soykırım olarak tanıma çağrısı yaptı. Hollandalı parlamenter Pieter Omtzigt tarafından hazırlanan karar, AKPM Genel Kurulu’nda yapılan oturumda oybirliğiyle kabul edildi..

 

AKPM, geçen yıl aldığı bir kararda, IŞİD'in ‘soykırım eylemlerinde bulunduğu ve uluslararası yargı kapsamında cezalandırılabilir ciddi suçlar işlediği' vurgusuna yer vermekle birlikte, ‘devletlerin IŞİD'in soykırım işlediği karinesiyle hareket etmesi' çağrısı yapmıştı. Son kararda ise IŞİD'in soykırım yaptığı konusunda ‘kesin delil' bulunduğu belirtilip ülkelere, IŞİD'in ‘soykırım yaptığının resmen tanınması' çağrısı yapılması bir üst aşamaya geçildiği anlamına geliyor.

 

Daha önce Avrupa Parlamentosu ile Avusturya, Fransa, Litvanya ve Birleşik Krallık parlamentoları, IŞİD'in eylemlerinin soykırım niteliğinde olduğunu ima eden kararlar almıştı. Örgütün eylemlerinin soykırım olarak tanınmasına yönelik siyasi eğilim giderek zemin kazansa da bu eylemleri gerçekleştirenlerin şu aşamada uluslararası yargı önüne çıkarılamıyor olması ciddi bir sorun oluşturmayı sürdürüyor.