"ABD savunma bakanı Beyaz Saray'a Suriye konusunda askeri seçenekleri sunacak"

6 Nisan 2017 Perşembe 21:53
ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Suriye'ye askeri müdahale' sinyali vermesinin ardından, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Beyaz Saray'a askeri seçenekler sunacağı ileri sürüldü.

Sputnik'te yer alan habere göre; IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Joseph Scrocca da, ABD’nin Suriye’deki askerlerini muhtemel bir saldırıya karşı korumak üzere tedbirlerini gözden geçirdiğini söyledi.

 

ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Trump'a askeri seçenekleri sunmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Seçenekler arasında, donanma kuvvetlerinin kruz füzeleriyle operasyona dahil olması da var.

 

KORUMA TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

 

Albay Scrocca, Bağdat'tan telefonla bağlandığı Pentagon'da Suriye ve Irak'taki operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Scrocca, bir gazetecinin, başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere, Washington'dan İdlib'deki kimyasal silah iddialarına karşı adım atma sinyali verildiğini belirterek, ABD'nin askeri bir adım atması durumunda, Suriye'de bulunan askerleri korumak için tedbirler alınıp alınmadığını sorması üzerine, şöyle konuştu:

 

"Kuvvet koruma bizim için her zaman Irak ve Suriye'deki kuvvetlerimiz için en önemli önceliktir. Size şunu söyleyebilirim; bu bizim en önemli kaygılarımızdan biri. Sahadaki komutanlar, kuvvet koruma tedbirlerini gözden geçiriyorlar ve hem ABD hem de koalisyon kuvvetleri gerektiğinde kendilerini korumaya hazırdır."

 

YENİ BİRLİKLER KONUŞLANDIRILACAK MI?

 

Albay Scrocca, ABD'nin yeni savunma silahlarını tedbir amaçlı Suriye'ye konuşlandırıp konuşlandırmayacağı yönündeki soruya karşılık ise cevap vermek istemediğini söyledi.

 

 

Scrocca, "Tabii ki mevcut durumda kuvvet koruma tedbirlerimizi gözden geçirmek için bir sebebimiz var" dedi.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'deki kimyasal silah iddialarıyla ilişkili olarak askeri müdahale seçeneğini masada tuttuğu öğrenilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, adım atılması durumunda Türkiye'nin "üzerine düşeni yapacağını" açıkladı.

BENZER HABERLER