‘Koruma altındaki’ Kuyucuk Gölü kurudu: ‘Kuş cenneti’nde kuş kalmadı

3 Ekim 2018 Çarşamba 11:56
‘Koruma altındaki’ Kuyucuk Gölü kurudu: ‘Kuş cenneti’nde kuş kalmadı
Kars’ta koruma altında olan, ‘Doğu Anadolu’nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti’ Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti kurudu.

Her yıl ekim ayının sonu kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuş gölde bulunuyordu. Göl, 1997 yılında 13 metre derinlikteydi ancak su seviyesi yanlış su kullanımı yüzünden sürekli düştü.

 

Dört yıl önce kuruma noktasına gelen göle çevreye yapılan gölet ve barajlarda biriken sular da verilemedi. Kalıcı bir çözüm bulunamaması nedeniyle kuş cennetine artık kuşlar uğramıyor.

 

Göl beslenemediği için sıcak geçen yazın da etkisiyle kalan su da buharlaştı. Göl bataklığa döndü.

 

’60 tür sayıyorduk, kuş kalmadı’

 

Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, mühendisler ve ilgililer gelecek günlerde bir toplantı düzenleyerek gölün kurtarılması için yapılması gereken çalışmaları masaya yatıracak.

 

Biyolog Doç.Dr. Çağan Şekercioğlu, şu an gölün çok korkunç bir görüntüyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Şekercioğlu şunları kaydetti: “Maalesef Kuyucuk, sene içerisinde kuşlar için en önemli olduğu zamanda kurudu. Yani eylül ve ekim aylarında sonbahar göçünde… Normalde bu zamanda yaklaşık 60 türden 40-45 bin kuş sayarken şu an Kuyucuk’ta su yok, kuş yok. Burayı kullanamayan kuşların bir kısmının da telef olduğuna eminiz çünkü bölgede bu kadar kuşu kaldıracak alternatif başka bir göl yok.”

 

232 farklı kuş türü var

 

Türkiye’nin Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13’üncü alanı olan Kuyucuk Gölü, Kars kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusundaki Arpaçay sınırlarında yer alıyor.

 

Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor. Adını da bitişiğindeki köyden alan Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 232 farklı kuş türünü barındırıyor.

 

Göl aynı zamanda Yaban Hayatı Geliştirme Sahası.

 

Ramsar Sözleşmesi sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir sözleşme.

 

KAYNAK: DİKEN