Karadeniz yaylaları KHK ile kiraya sunulacak

2 Ocak 2018 Salı 22:56
 Karadeniz yaylaları KHK ile kiraya sunulacak
 Karadeniz yaylalarında yapılaşma sorununu çıkarılacak olan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile "çözülmesi" planlanıyor.  Çıkarılması planlanan KHK ile yaylaların 29 yıllığına kiralanmasının önü açılacak.

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora konuyla ilgili, “Yaylalarla ilgili son KHK’da bir düzenleme düşünüyorduk. Son anda erteledik. Giresun, Gümüşhane ve Trabzon Milletvekillerimizle bir araya gelerek bir durum değerlendirmesi yaptık ve buraların devletten 29 yıllığına kiralama yapılması hususunda bir düzenleme öngörüyoruz” dedi.

 

Cora, “Eğer bu olursa ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öngördüğü Taş veya ahşap mimariye göre restore edeceksin. 60 metrekareyi geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

YAYLALAR KHK İLE RANTA AÇILACAK

 

Karadeniz İsyandadır Platformu'nun internet sitesinde yer alan habere göre, çıkarılması düşünülen KHK ile yaylalar şirketlere 29 yıllığına kiralanabilecek.

 

TOKİ tarafından yeniden dizayn edilmeye çalışılan yaylalar, kiralama yolu ile şirketlerin rantına açılacak. Uzun yıllardır yaylacılık yapan halkın kendi yaylalarına girişlerinin ise ne olacağı bilinmiyor.