Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar: Rüzgar enerjisi çevreye tahmin edilenden daha zararlı

6 Ekim 2018 Cumartesi 11:25
Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar: Rüzgar enerjisi çevreye tahmin edilenden daha zararlı
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan bir araştırma, rüzgar enerjisinin çevreye tahmin edildiğinden daha fazla zarar verdiğini ortaya koydu.

Dünya genelinde yenilenebilir enerjiye olan rağbet artış gösterirken, rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarının çevre için daha önce tahmin edilenden daha zararlı olabileceği anlaşıldı.

 

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, tüm ABD'ye rüzgar enerjisi verebilmek için hesaplanandan 5 ila 20 kat daha fazla alana ihtiyaç olunduğunu, bunun da ülke genelindeki sıcaklıkları 0,24 Santigrat derece artırabileceğini açıkladı.

 

Bu sonuçlar, her ne kadar kömür enerjisine kıyasla düşük olsa da tahmin edilenden daha büyük bir etki olarak değerlendiriliyor.

 

Verim, düşünülenden 100 kat az

 

Daha önceki araştırmalar rüzgar değirmenlerinin arkalarında bir 'rüzgar gölgesi' oluşturduğunu ortaya koymuş ve bunun diğer rüzgar değirmenlerine etki edebileceğini meydana çıkarmıştı.

 

Bu gerçeği göz önüne alan mühendisler, yeni kurdukları rüzgar çiftliklerinde 'rüzgar gölgelerinin' etkilerini en aza indirmeyi başardı. Ancak bu durum, ileride daha da büyümesi beklenen çiftliklerin hem daha fazla alan kaplayacağı hem de daha az verimle çalışacağı anlamına geliyor.

 

Amerikalı yetkililerden aldıkları bilgiler doğrultusunda araştırmalarını yönlendiren akademisyenler David Keith ve Lee Miller, rüzgar çiftliklerinden alınacak verimin önceki hesaplara göre 100 kat daha düşük olabileceğini söyledi. Bu oran güneş enerjisi tarlaları içinse 10 katı bulabiliyor.

 

Amerika'daki sıcaklıkları 0,24 derece artırabilir

 

Araştırma ayrıca, ABD'deki tüm enerji ihtiyacının rüzgar enerjisinden karşılanması durumunda kıta üzerindeki sıcaklıkların ortalama 0,24 derece artabileceğini belirtti.

 

Her ne tüm enerjinin rüzgardan karşılanması çok mümkün olmasa da, rüzgar çiftliklerinin kendi bulundukları alanlardaki etkileri hissedilebiliyor. Araştırma, rüzgar çiftliklerinin çevresinde ölçülen nispeten yüksek sıcaklıkları da destekliyor.

 

Araştırmacılara göre bu sonuçlar kısa vadede değerlendirildiğinde, rüzgarın olumsuz etkisinin kömür ve gaza göre daha fazla olacağını dile getiriyor. Ancak uzun vadede bakıldığında rüzgar enerjisinin çevreye etkileri kömüre nazaran çok daha düşük.