Belediye Başkanı'ndan HES eleştirisine yanıt: Endişelenecek bir durum yok. Suyun akış kuvvetinden yararlanılıyor

19 Mayıs 2017 Cuma 20:13
Belediye Başkanı'ndan HES eleştirisine yanıt: Endişelenecek bir durum yok. Suyun akış kuvvetinden yararlanılıyor
Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, “Kaçak HES kuruldu” eleştirisine yanıt verdi: “Endişelenecek bir durum yok. Suyun akış kuvvetinden yararlanılıyor. Karlı bir yatırım oldu.”

Kasap, Türkiye’de bir ilk olan projenin yapımı için büyük mücadele verdiklerini belirterek, şehir şebeke suyundan elektrik üretecek santralin belediyeye önemli bir gelir getireceğini savundu.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Su akar Türk yapar” sözlerini hatırlatan Kasap, “‘Su akar Rizeli yapar’ olarak bu sözü güncelliyoruz” dedi.

 

‘Karlı bir yatırım oldu’

 

25 milyon liraya mal olan ve saatte 2.5 megavat elektrik üretecek projenin 3 bin hanenin elektriğini karşılayacak kurulu güce sahip olduğunu söyleyen Kasap, projenin yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını ve ilk iki yıl üretim gelirinin yüzde 5’i, daha sonraki yıllarda ise yüzde 35’inin belediyeye aktarılacağını anlattı.

 

Başkan Kasap, içme suyu üzerine HES yapımına yönelik eleştirileri şöyle yanıtladı: “Dünyada uygulanan bir sistem. Türkiye’de ilk olduğu için bazı tartışmalar olabilir. Ülkemizdeki bu uygulama ilk olduğu için kanun ve yönetmenliklerin de çıkarılmasına biz de katkı verdik. Su, arıtma tesisine gelmeden önce çark sistemini çeviriyor. Buradan çıkan su arıtmaya, ardından klorlamaya, oradan da şebekeye veriliyor. Suda her hangi bir mineral kaybı olmuyor. Endişelenecek bir durum yok. Suyun akış kuvvetinden yararlanılıyor. Karlı bir yatırım oldu.”

 

‘Süreç beklenmeden proje bitti’

 

HES iptali için hukuk mücadelesi veren yaşam savunucusu Kazım Delal ise Rize İdare Mahkemesi’nin projeyle ilgili iptal kararı verdiğini, itiraz üzerine kararı bozan Danıştay’ın bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını istediğini, ancak bu süreç beklenmeden projenin bitirilerek açıldığını söyledi.

 

İçme suyu üzerine HES olmayacağını söyleyen Delal şöyle devam etti: “Milletin içeceği bir temiz su kaldı. Onun da üzerine kaçak HES kuruldu. Kaçak bir çay ocağı açtırmayan belediye kaçak HES açıyor. Ne büyük bir başarı! İçme suyuna HES olur mu? Bu milletin tam içeceği kıvamdaki suyu makinelerden geçirerek millete vereceksiniz. Bu millet içsin diye bu suyu verdik. Bu milletin yakasını da suyunu bırakın. Hiçbir şekilde burada elektrik üretemezler. Bu tesis kaçaktır.”

 

Delal konuyla ilgili şikayetlerde bulunacağını da söyledi.