Altın madeninde siyanür borusu patladı: Fırat Nehri’ne zehir aktı

25 Haziran 2022 Cumartesi 11:41
Altın madeninde siyanür borusu patladı: Fırat Nehri’ne zehir aktı
İliç'te Amerika ve Kanadalılara ait altın madeninde siyanür borusunun patladığını iddia eden Erzincanlı yurttaş siyanürün çevreye yayıldığını duyurdu. Konuya ilişkin açıklama yapan Erzincan Valiliği de siyanürün çevreye saçıldığını doğruladı.

Erzincanlı yurttaş Sedat Cezayirlioğlu, Erzincan İliç’teki altın madeninin siyanür borusunun patladığını ve siyanürün çevreye yayıldığını duyurdu. Çektiği görüntüleri paylaşan Cezayirlioğlu, savcılık ve jandarma ekiplerinin madende inceleme yaptığını belirtti. Avukat İsmail Hakkı Atal da “Sabah 05.00’e kadar siyanür borusundan çıkan zehirli siyanür maddesi toprak ve suya karıştı. Sabah 05.00’e kadar, artık ne kadar olduğunu bilmiyoruz” dedi

 

Erzincan’ın İliç ilçesinde Amerika ve Kanadalılara ait altın madeninde siyanür borusunun patladığını söyleyen Erzincanlı yurttaş Sedat Cezayirlioğlu, 22 Haziran 2022 tarihinde madenin yakınında çektiği görüntüleri paylaştı.

 

Patlayan borudan yayılan siyanürün dereye boşaldığını ileri süren Cezayirlioğlu, “Bu dere de aşağıda gördüğünüz Fırat nehrine boşalıyor” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Cezayirlioğlu, “Sizi acilen görev davet ediyorum… Binlerce ton siyanür Fırat’a karışmış durumda” dedi.

 

Altın madenine karşı açılan davalara avukatlık yapan İsmail Hakkı Atal ise “21 Haziran Salı gecesi Erzincan’ın İliç’teki Amerika ve Kanadalılara ait altın madeni şirketinin siyanür borusunda patlama oldu. Ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir şekilde sabah 05.00’e kadar siyanür borusundan çıkan zehirli siyanür maddesi toprağa ve suya karıştı. Sabah 05.00’e kadar, artık binlerce litre mi binlerce ton mu ne kadar olduğunu bilmiyoruz, Sedat Cezayirlioğlu’nun çektiği videolarda gördüğümüz üzere patlayan borudan çıkan siyanür bütün her yeri yakmış ve yıkmış” dedi.

 

Madenin kapatılması için çağrı yapan Atal şöyle konuştu: “Biz bölgede çalışma yaparken, 27 Mayıs 2022’de maden atık havuzunun ve madenin de üzerinde olduğu Yedisu fay zonunda bir deprem oldu. 4,2 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Arkasından Prof. Dr. Naci Korur bir açıklama yaptı. 1794’den bu yana 7 şiddetinden büyük deprem olmayan bu bölgede her an 7 şiddetinden büyük bir deprem olabileceğini söyledi. Dolayısıyla bu Amerika ve Kanadalılar ait altın şirketi, şu an çok büyük deprem riski içinde. Daha bir deprem, jeolojik hareketlilik meydana gelmeden, durduk yerde, kendi kendine siyanür boruları patlıyor. Doğa ve ekosisteme karışıyor.”

 

Konuya ilişkin Erzincan Valiliği'nden yapılan açıklamada ise İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21 Haziran'da gece saatlerinde Yığın Liç Sahası'na siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun aktığının belirlendiği aktarıldı.

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Daire Başkanı başkanlığında, il müdürlüğümüz teknik personellerince sahada gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat Havzası'na gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Çevre Laboratuvarı tarafından, müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde, kirlendiği iddia edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup ilgili laboratuvar tarafından analizleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir."