500 yıllık ağacı villa yapmak için kestiler

11 Haziran 2022 Cumartesi 12:58
500 yıllık ağacı villa yapmak için kestiler
Kuşadası Soğucak Mahallesi'nde 500 yaşındaki Menengiç Ağacı, 'anıt ağaç tescil' işlemleri sürerken kesildi. 500 yaşındaki ağacın yerine villa temeli atıldı.

Kuşadası Soğucak Mahallesi’nde siteler arasında kalan bir parselde 500 yaşındaki Menengiç Ağacı, villa yapımı için kesildi. Anıt Ağaç olma özelliği taşıdığı için tescil çalışmaları başlatılan ağacın bulunduğu yere giden Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü teknik elemanları ağacın yerine beton temel atıldığını, ağacın dalları yerine demir filizlerin yükseldiğini tutanak altına aldı.

 

Sözcü‘nün haberine göre, Kuşadası’nda 500 yaşında olduğu belirlenerek ‘anıt ağaç’ olarak tescil edilme çalışmaları sürerken Menengiç Ağacı (Pistacia terebinthus) kesilerek yerine villa temeli atıldı.

 

‘EN GÖRKEMLİ AĞAÇTI’

 

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Kuşadası ve çevresinin endemik ve nadir bitki türleri, mevcut anıt ağaçlar ve anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlar açısından zengin kaynaklara sahip olduğunu belirtti: “Bulunmuş olduğu bölgedeki tek görkemli ağaç buydu. Keşke yapılan inşaatlara kurban edilmeseydi. Villalarda oturanlar sıcak yaz aylarında altında oturup serinleyebilselerdi.

 

Asırlardır ayakta kalan canlı bir tarihe dokunmanın mutluluğunu yakalayabilselerdi. Ne yazık ki olmadı ve ağaç yok edildi. Ekonomi ve ekoloji dengesinde koruma faktörü gözardı edildiğinde, birçok değerimizi ve maddiyatla yerine koyamayacağımız zenginliklerimizi kaybetmekteyiz.”